Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dariusz Adamski 13.12.2022

Rząd zbuduje nowe drogi. Premier Morawiecki: to program wart ponad 290 mld złotych

- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to największy w historii Polski program budowy dróg - ekspresowych i autostrad - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Łączymy Polskę, łączymy Polaków i w ten sposób tworzymy też nowe perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości. Jest to zatem wehikuł rozwoju gospodarczego dla całej Polski - podkreślał.

Szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, podkreślał na konferencji prasowej po posiedzeniu swego gabinetu, że rządowe plany budowy dróg warte są 294 miliardy złotych. Te pieniądze, jak zaznaczył "są zagwarantowane w naszym budżecie, w przyszłych budżetach".

- Wiem, że jednocześnie dołożymy w najbliższym czasie, będą toczone prace, kilka miliardów złotych po to, by uzupełnić ten ruszt komunikacyjny o dodatkowe kawałki - mówił premier.

- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to bardzo wiele nowych odcinków, które dzisiaj zostały przyjęte na Radzie Ministrów. To największy w historii Polski krajowy program budowy dróg - ekspresowych i autostrad - podkreślał.

"Wehikuł rozwoju gospodarczego"

- Dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma ważniejszej sprawy niż połączenie Polski. Łączymy Polskę, łączymy Polaków. W ten sposób tworzymy też nowe perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości, dla rozwoju gospodarczego. Jest to zatem wehikuł rozwoju gospodarczego dla całej Polski - podkreślał Mateusz Morawiecki mówiąc o Rządowym Projekcie Budowy Dróg Krajowych.

Zwrócił też uwagę, że choć sieć dróg krajowych to jedynie pięć procent wszystkich dróg, to jeździ po nich 45 do 50 proc. wszystkich pojazdów. - Drogi szybkiego ruchu, drogi krajowe, autostrady, stwarzają znakomitą okazję do tego, by włączać powiaty i gminy w krwiobieg szybkiego rozwoju gospodarczego i przyciągnie przedsiębiorców, a więc w przyspieszenie procesu inwestycyjnego - mówił Mateusz Morawiecki.

Wyraził też przekonanie, że nowe drogi będą powstawać "pomimo sytuacji wywołanej wojną". - Nie zwalniamy tempa z inwestycjami, ponieważ wiemy, że inwestycje infrastrukturalne są kołem napędowym wzrostu gospodarczego, odbicia się po tym kryzysie, który zgotował nam Putin, a wcześniej pandemia - wskazał.

00:31 morawiecki - setka o kasie 12098122_1.mp3 Premier Morawiecki o Rządowym Planie Budowy Dróg Krajowych (IAR)

- Za pięć do dziesięciu lat, Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie i ten szybki rozwój dróg krajowych, autostrad, dróg ekspresowych jest niezwykle ważny. Powstanie sieć licząca łącznie ponad osiem tysięcy kilometrów nowoczesnych dróg, z których będą korzystały kolejne pokolenia Polaków - mówił szef polskiego rządu.

Ponad 2,5 tys. km nowych dróg

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych zakłada powstanie ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu, dokończenie trwających inwestycji na prawie 4 tys. km i domknięcie sieci dróg autostrad i dróg ekspresowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033).

Przygotowany dokument określa cele polityki transportowej w zakresie budowy drogowej sieci TEN-T na terenie Polski oraz drogowych połączeń komplementarnych. Obejmuje nowe zadania o wartości około 187 mld zł oraz zadania kontynuowane o wartości ok. 105 mld zł.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego programu drogowego, w którym została zaprezentowana lista inwestycji na drogach krajowych zaplanowanych przez rząd do realizacji w rozpoczętej III dekady XXI w.

Są wśród nich takie drogi jak m.in. Zachodnia Obwodnica Szczecina, droga ekspresowa S11 z Pomorza Środkowego na Górny Śląsk, droga S10 od Szczecina do Warszawy i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Przebudowana zostanie autostrada A2 Warszawa-Łódź i autostrada A4 Krzyżowa-Wrocław i Wrocław-Tarnów.

Celem RPBDK jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju zarówno regionów, jak i całego kraju poprzez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług.


PAP/IAR/dad