Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.09.2020

Na prośbę organizacji kościelnych polskie wojsko wysłało do Libanu pomoc humanitarną

Wojsko zostało poproszone przez organizacje kościelne: Caritas i stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, by dostarczyć pomoc humanitarną do Libanu; w czwartek zorganizowano taki lot po raz trzeci - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Posłuchaj
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że to trzeci taki transport do tego kraju, w który zaangażowało się polskie wojsko
Czytaj także

W czwartek z Warszawy do Bejrutu wyleciał wojskowy samolot Hercules C-130, na pokładzie którego znalazły się środki ochrony osobistej i żywność przekazane przez Caritas - poinformował resort obrony.

Szef MON w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest to już trzeci transport z pomocą dla Libanu, który został zorganizowany we współpracy z Caritasem i stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dodał, że wysyłane środki ochrony osobistej są przeznaczone dla lekarzy i pracowników służby zdrowia pracujących w Libanie.

Przypomniał też, że Polska uczestniczy w Libanie w misji ONZ, której zadaniem jest utrzymanie w tym kraju pokoju. - Polscy żołnierze też są gotowi do świadczenia pomocy w Libanie, ale pomoc, którą teraz wysłaliśmy, jest dystrybuowana przez Kościół. Wojsko Polskie zostało poproszone, żeby dostarczyć pomoc do Libanu i po raz trzeci ta pomoc została dostarczona - powiedział Błaszczak.

4 sierpnia doszło do eksplozji w bejruckim porcie. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Zginęły co najmniej 172 osoby, a ponad 6 tys. zostało rannych.

Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Około 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową.


PAP/IAR/dad