Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 31.03.2021

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Miesięcznie ma być szczepionych 10 milionów Polaków

Rząd zmienił zasady zapisywania się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Zapisy będą prowadzone masowo, kolejnymi rocznikami, będzie też więcej miejsc szczepień.  
Posłuchaj
  • Zmiany w Narodowym Programie Szczepień - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

Szczepionkę będzie można przyjąć nie tylko w przychodniach, ale również w aptekach czy zakładach pracy. Miesięcznie ma być szczepionych 10 milionów Polaków, o ile pozwolą na to dostawy szczepionek. Zgodnie z planem, do końca II kwartału wykonanych będzie łącznie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia preparat zostanie podany każdemu chętnemu.

Dziś do Polski trafi 315 tysięcy dawek szczepionek firmy Moderna - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że wczoraj wieczorem - przed terminem - otrzymaliśmy 670 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca. Jeszcze w tym tygodniu do punktów szczepień trafi dodatkowa pula.  

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla, że premier Mateusz Morawiecki nieustannie rozmawia z europejskimi liderami i przedstawicielami instytucji unijnych, naciskając na szybszą realizację dostaw szczepionek do krajów członkowskich. Dotychczasowe dostawy szczepionek, w tym niewywiązywanie się z harmonogramu niektórych producentów, budzą słuszne wątpliwości i wymagają wyjaśnienia – mówi wiceminister.

Rząd nie przewiduje możliwości dowolnego wyboru szczepionki. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk wyjaśnił, że zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej osoby po siedemdziesiątym roku życia oraz przewlekle chore nadal będą otrzymywał preparaty firm Pfizer i Moderna.

Sytuacja pandemiczna w Polsce pozostaje bardzo trudna. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że jedyną drogą do poprawy jest zaszczepienie jak największej liczby Polaków.


Obecnie w Polsce mamy około 6 tysięcy punktów i 500 szpitali węzłowych, w których wykonywane są szczepienia. W drugim kwartale tych miejsc będzie więcej, bo szczepienia będą mogły odbywać się między innymi w zakładach pracy i w aptekach. Do tej pory szczepić mogły wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą, ale Narodowy Program Szczepień ulega zmianie, aby przyspieszyć szczepienia w Polsce.

Wczoraj Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą kwalifikować na szczepienie będą mogli oprócz lekarzy również farmaceuci, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, laboranci oraz studenci ostatniego roku medycyny. To również ma usprawnić proces szczepienia Polaków. Zgodnie z deklaracjami polskiego rządu do końca sierpnia mają zostać zaszczepieni wszyscy, którzy wyrażą taką chęć.

Minionej doby potwierdzono 32874 nowe zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 653 osoby.

IAR/ep