Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 10.04.2021

Smoleńsk: polska delegacja oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej

W Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Na miejscu tragedii złożyli kwiaty polscy dyplomaci, duchowni i dziennikarze pracujący w Rosji. - Obecnością w Smoleńsku i Katyniu dajemy świadectwo, że pamiętamy o trudnej historii i o każdej osobie, która zginęła w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku - powiedział w sobotę w Smoleńsku ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Posłuchaj
  • W Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Na miejscu tragedii złożyli kwiaty polscy dyplomaci, duchowni i dziennikarze pracujący w Rosji. Przygotował - Maciej Jastrzębski (IAR)
Czytaj także

- Pan prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele sił zbrojnych oraz wszystkich wyznań i konfesji, wysocy przedstawiciele administracji państwowej i partii politycznych przybywali do Smoleńska, by oddać hołd żołnierzom pomordowanym w zbrodni katyńskiej. Przybywali również by oddać hołd rosyjskim ofiarom represji stalinowskich pochowanych w symbolicznych mogiłach w Lesie Katyńskim - powiedział dyplomata podczas ceremonii na miejscu katastrofy smoleńskiej.

- My wszyscy, którzy tu dzisiaj jesteśmy, naszą obecnością dajemy dziś świadectwo. Świadectwo o tym, że pamiętamy o tej trudnej historii. Świadectwo, że pamiętamy o każdej osobie która poniosła śmierć w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku - podkreślił ambasador.

Dodał następnie: "chcemy pamiętać też o każdej osobie, która była ofiarą zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich. Wracając na to miejsce potwierdzamy, że ich śmierć nie zostanie zapomniana, a każde z imion i nazwisk doczeka się godnego upamiętnienia".

Ambasador przywołał słowa papieża Jana Pawła II skierowane do uczestników pielgrzymki Rodzin Katyńskich: "Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane".

Dyplomata podkreślił, że w katastrofie smoleńskiej poniosły śmierć osoby, które były mu bliskie, w tym - jego przełożeni i współpracownicy.

Zacytował słowa rosyjskiego filozofa Nikołaja Bierdiajewa: "Chciałbym, aby pamięć o wszystkim, co cenne w życiu zwyciężyła nad zapomnieniem".

- Stojąc przed Państwem jako Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej daję świadectwo o tym, że pamięć o zbrodni katyńskiej oraz katastrofie smoleńskiej zwyciężyła - powiedział ambasador Krajewski.

IAR/PAP/dad