Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.07.2021

Bruksela: ambasada Polski przy UE ponownie zamieniona w punkt szczepień

Ambasada Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli ponownie została w piątek zamieniona w centrum szczepień dla naszych rodaków. Stałe Przedstawicielstwo we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa organizuje szczepienia drugą dawką AstraZeneki. 
Posłuchaj
  • Belgia rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń dla podróżujących z Portugalii. Powodem jest rozprzestrzeniająca się szybko w tym kraju mutacja koronawirusa Delta. Beata Płomecka (IAR)
Czytaj także

Pierwszą podawano na początku maja. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś mówił wtedy brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że preparaty zaoferowano Polakom pracującym w unijnych instytucjach i ich rodzinom, a także rodzinom urzędników z NATO. Ponadto z możliwości zaszczepienia mogli skorzystać księża pracujący w Polskiej Misji Katolickiej, nauczyciele z polskich szkół oraz polscy korespondenci w Brukseli.

Oferta szczepień objęła również polskich dyplomatów z Paryża, Hagi i Luksemburga. - Szczepienia realizowane są przez zespoły medyczne, które przyleciały w tym celu z kraju do Brukseli, by dokończyć akcję szczepienia personelu i dyplomatów NATO-wskich - podkreślał na początku maja ambasador Andrzej Sadoś.

Pod koniec marca nasi medycy podali dyplomatom i wojskowym z kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego pierwszą dawkę AstraZeneki z polskich zasobów. Polska odpowiedziała na apel sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego o pomoc w zaszczepieniu pracowników kwatery głównej w Brukseli w związku z przygotowaniami do szczytu NATO, który odbył się w połowie czerwca. Belgia odmówiła Sojuszowi priorytetowego potraktowania pracowników z kwatery głównej.

IAR/dad