Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 06.07.2021

W Warszawie otwarto wystawę "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej"

Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę plenerową "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej". Ekspozycja nawiązuje do wybitnego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego, w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą jego urodzin i 90. rocznicą śmierci.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i jednocześnie mecenas wystawy podkreśliła, że dzięki polskiemu konstruktorowi Zygmuntowi Pułaskiemu polskie lotnictwo w okresie 20-lecia międzywojennego mogło porównywać się z tego typu ośrodkami na świecie. Jak dodała Małgorzata Gosiewska wynalazki Puławskiego kształtowały na arenie międzynarodowej wizerunek państwa polskiego i polskiego przemysłu lotniczego. - To jemu zawdzięczamy oryginalne rozwiązanie jakim był płat o mewim kształcie, znane jako płat Puławskiego, albo płat polski, który zapewniał pilotowi dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Opracowane na początku lat 30. polskie samoloty myśliwskie, wykorzystujące to rozwiązanie były wówczas zaliczane do najnowocześniejszych na świecie - mówiła.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że wystawa jest przykładem wysiłku i nowatorskiej myśli polskiego pokolenia po odzyskaniu niepodległości. - Tamto pokolenie dobrze wiedziało, że Polska będzie silna, jeśli będzie rozwijała się jej myśl techniczna, że Polska będzie w stanie ocalić swą suwerenność, jeśli światłe umysły poświęcą się bez granic w służbie Rzeczpospolitej, tak jak to czynił do swej tragicznej śmierci inżynier Zygmunt Puławski - zaznaczył Kasprzyk.

Autorom wręczono odznaczenia

Wystawa plenerowa prezentowana na ogrodzeniu Łazienek Królewskich "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej" została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas uroczystości pracownikom tej instytucji wręczono odznaczenia i wyróżnienia "Pro patria".

Inżynier Zygmunt Puławski urodził się w Lublinie 24 października 1901 roku. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej w Warszawie. Pod koniec 1923 roku opracował projekt szybowca. W wieku 23 lat zdobył nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Departament Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych na projekt dwupłatowego samolotu myśliwskiego.

W 1926 roku został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po odbytym wstępnym szkoleniu wojskowym i teoretycznym kursie lotniczym dalsze przeszkolenie w lotach odbył w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. Pracę zawodową rozpoczął w 1927 roku w Warszawie, zostając kierownikiem grupy konstruktorów Centralnych Warsztatów Lotniczych. Tam opracował swój pierwszy samolot myśliwski PZL P-1. W lutym 1931 roku dokonał pierwszego oblotu swojej nowej konstrukcji PZL-12. 21 marca 1931 roku uległ wypadkowi w czasie oblotu amfibii na terenie Warszawy. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.


IAR/dad