Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 25.09.2021

W Rosji polscy studenci praktykowali w Instytucie Badań Jądrowych

W Rosji grupa studentów z Polski mogła obserwować przygotowania do budowy zderzacza jonów ciężkich - dowiedziało się Polskie Radio. W jednym z najbardziej prestiżowych projektów na świecie, który w skrócie nazywany jest NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) biorą udział polscy naukowcy i inżynierowie, pracujący w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, w obwodzie moskiewskim.
Posłuchaj
  • W Rosji polscy studenci praktykowali w Instytucie Badań Jądrowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Prace montażowe zderzacza koordynuje zespół inżynierów, którym kieruje Polak - Krystian Rosłan. - Zdajemy sobie sprawę, że nauka, to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również rozwój i dlatego zależy nam, aby przyjeżdżali na praktyki studenci z naszego kraju - tłumaczy polski inżynier. Jak podkreśla, w tym roku udało się zaprosić do instytutu w Dubnej 16 studentów z Polski, którzy przez pięć tygodni mogli pomagać starszym kolegom.

Budowę zderzacza protonów i jonów ciężkich rozpoczęto w 2013 roku. Urządzenie będzie gotowe do przeprowadzenia eksperymentów w przyszłym roku. Wczoraj z polskimi naukowcami, pracującymi w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych spotkał się ambasador naszego kraju Krzysztof Krajewski. Sam instytut powstał w 1956 r. Polska jest jednym z państw założycielskich i jednocześnie drugim, po Rosji największym akcjonariuszem w utrzymaniu placówki.


IAR/dad