Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 27.11.2021

Nowy wariant koronawirusa. Europa wstrzymuje loty z RPA

Unia Europejska wstrzymała loty z Republiki Południowej Afryki. To właśnie tam wykryto nowy, prawdopodobnie znacznie bardziej agresywny wariant koronawirusa. Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać roznoszenie się patogenu po świecie.

Na wieść o wykryciu nowego wariantu koronawirusa Komisja Europejska zaproponowała, aby zawiesić wszystkie loty z Republiki Południowej Afryki. Bruksela poinformowała później, że kraje Wspólnoty zgodziły się na takie rozwiązanie. Jeszcze przed jego wprowadzeniem około 600 osób, które przyleciały z RPA przez kilka godzin czekały na testowanie na lotnisku w Amsterdamie.

Również Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie osób z RPA, ale także z siedmiu innych krajów na południu Afryki, gdzie jest bardzo prawdopodobne, że patogen również już trafił.

Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać rozchodzenie się nowego wariantu wirusa. Jest on już obecny między innymi w Izraelu i w Belgii, a władze sanitarne Unii Europejskiej twierdzą, że wkrótce będzie w całej Europie. 

Czechy i Niemcy informują o obecności

Tymczasem jak informuje minister do spraw społecznych i zdrowia niemieckiego kraju związkowego Hesja, Kai Klose, nowy wariant koronawirusa, Omikron, prawdopodobnie jest już w Niemczech. W Hesji leży Frankfurt nad Menem, gdzie mieści się jedno z największych lotnisk w Europie.

Minister napisał na Twitterze, że u osoby powracającej z RPA znaleziono kilka mutacji typowych dla Omikrona. "Osoba ta została odizolowana w domu. Szczegółowe badania są w toku" - napisał Kai Klose. Byłby to pierwszy przypadek wykrycia tego wariantu koronawirusa w Niemczech.

Z kolei rzecznik czeskiego ministerstwa zdrowia Daniel Köppl poinformował. że w Czechach prawdopodobnie wykryto pierwszy przypadek zakażenia nową mutacją koropnawirusa. Zakażona ma być kobieta z miasta Liberec, która wróciła z Egiptu lub - według innego źródła - z Namibii. - Mamy jedną podejrzaną próbkę. Test wykazał, że to wariant omikron - powiedział Daniel Köppl. Zaznaczył jednak, że będzie to jasne dopiero po potwierdzeniu przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego, czyli Krajowe Laboratorium Referencyjne, które obecnie przeprowadza sekwencjonowanie próbki. - Będziemy mogli to potwierdzić, gdy test będzie pozytywny - dodał rzecznik. Według niego, powinno to być wiadome jeszcze dziś, a najpóźniej jutro rano.

Duże ryzyko

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegło, że Omikron stanowi duże ryzyko dla Europy. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Według danych WHO, na świecie odnotowano do tej pory około stu przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Według mediów, dotarł on już także do Izraela, Hongkongu i Belgii.

Światowa Organizacja Zdrowia na specjalnym, pilnym posiedzeniu zaklasyfikowała nowy patogen jako groźny. Dokładne skutki działania wariantu nazwanego Omnikronem nie są jeszcze znane. Przypuszcza się jednak, że jest on znacznie groźniejszy od wariantu Delta. Badania prowadzą naukowcy z kilku ośrodków na świecie.


IAR/dad