Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 28.06.2022

Trwa 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Organizatorem ONZ

Na 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach zarejestrowało się ponad 22 tysiące osób z ponad 170 krajów - większość z nich bierze udział w wydarzeniu stacjonarnie. Ta największa konferencja dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast po raz pierwszy została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Organizatorzy z ONZ zwracają uwagę, że wydarzenie odbywa się w nadzwyczajnym momencie - podczas klimatycznego stanu zagrożenia, po pandemii i w trakcie wojny na Ukrainie. Z tego względu - jak mówiła dyrektor wykonawcza agendy ONZ do spraw urbanizacji i osiedli miejskich - UN-Habitat - Maimunah Mohd Sharif - program tegorocznego forum zwiera nadzwyczajne tematy dyskusji - to między innymi kwestie dotyczące uchodźców, kryzysu klimatycznego, pandemii i społecznych napięć.

Dyrektor oceniła, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach "jest odpowiednim miejscem do takich dyskusji". "Zostało wybudowane na terenie dawnej kopalni węgla i jest symbolem tego, w jaki sposób miasto może ewoluować z głównego centrum przemysłowego opierającego się na węglu i stali do innowacyjnego miasta, z którym mamy do czynienia dziś, w wymiarze technologii i zielonej gospodarki" - wyjaśniła.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że dla uczestników przygotowano różne formaty spotkań. "Od takich małych, kilkuosobowych, do dużych, okrągłych stołów, podczas których będziemy dyskutować o sprawach dla nas najważniejszych, najistotniejszych" - dodał.

Szef resortu przypomniał, że na prośbę Polski do programu wydarzenia dodano temat wojny na Ukrainie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że po raz pierwszy w historii forum jest organizowane w formie hybrydowej. Ponadto - jak zaznaczyła - wydarzenie w Polsce jest najbardziej dostępne ze wszystkich organizowanych do tej pory Światowych Forów Miejskich. Doprecyzowała, że chodzi między innymi o usuwanie barier architektonicznych, by osoby z niepełnosprawnościami mogły poruszać się swobodnie po Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a osoby niewidome korzystały ze znaczników na podłożu i aplikacji w telefonie, która doprowadzi ich do konkretnego miejsca. "I najważniejsze - mamy dyskusje, mamy debatę z i o osobach z niepełnosprawnościami" - podkreśliła wiceminister.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsza międzynarodowa konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju miast. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Uczestnicy omawiają takie tematy jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, a także bezpieczeństwo i kwestie uchodźców.

11. Światowe Forum Miejskie potrwa do czwartku.


IAR/PP