Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.11.2020

Uczniowie w USA uporządkowali groby ponad 2300 polskich weteranów

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, polonijna młodzież ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania uporządkowała w sobotę groby ponad 2300 polskich weteranów na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Pamięć.

- W akcji bierze udział 280 wolontariuszy, głównie harcerze i uczniowie polskich szkół dokształcających. Są też członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy zakładają mundury z II wojny światowej upamiętniając żołnierzy walczących o wolność Polski i pielęgnując ich pamięć - powiedział inicjator przedsięwzięcia, szef stowarzyszenia Grzegorz Tymiński.

Według organizatorów głównym celem akcji jest zachowanie pamięci o weteranach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. W tym roku, na pamiątkę 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, młodzież dekorowała też groby biało-czerwonymi wstążkami.

Polonia zamierza kontynuować przedsięwzięcie pod nazwą „Pamiętaj o Weteranach” w następnych latach. Angażuję w tę działalność przede wszystkim młode pokolenie z polskich szkół dokształcających i środowisk patriotycznych. Traktuje to także jako okazję do integracji uczestników akcji oraz możliwość ich spotkania z weteranami.

Tymiński wyjaśnił, że cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown w stanie Pensylwania, jest największym cmentarzem wojskowym poza granicami Polski. Wyliczył, że pochowani są tam m.in. generałowie Witold Urbanowicz, który był dowódcą dywizjonu 303, Stefan Brzeszczyński weteran I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, Władysław Bortnowski biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w roku 1939 dowodzący Armią Pomorza. Spośród weteranów, których groby zostały w sobotę uporządkowane Tymiński wymienił też m.in. brata generała Władysława Andersa, płk. Tadeusza Andersa, walczącego m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Jak dodał, spoczywa tam płk Antoni Szacki, dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Mogiły powstańców, sybiraków, żołnierzy Ak

W sekcji weterańskiej cmentarza są też groby powstańców warszawskich, żołnierzy AK, cichociemnych, sybiraków, harcerzy i więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Wielu z nich zostało odznaczonych krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Dzisiaj w Amerykańskiej Częstochowie odbyła się akcja upamiętniająca polskich weteranów, pod hasłem "Pamiętaj o...

Opublikowany przez Shrine of Our Lady of Czestochowa, Doylestown, PA Sobota, 31 października 2020

Na zaproszenie organizatorów do Amerykańskiej Częstochowy przybyła w sobotę jako gość specjalny Krystyna Ignaczak, córka płk. Józefa Zawitkowskiego z oddziału majora Franciszka Przysiężniaka ps. "Ojciec Jan”. Zawitkowski zmarł w 2018 roku i był ostatnim żyjącym żołnierzem z oddziału "Ojca Jana", w którym walczył razem z Aleksandrem Pityńskim, ojcem zmarłego niedawno twórcy Pomnika Katyńskiego w Jersey City, Andrzeja Pityńskiego.

- Brakuje słów, aby wyrazić podziw dla tego co tutaj dzisiaj było. Nie tylko, że zaczęło się to harcerską mszą świętą z pięknymi pieśniami. Nigdy nie widziałam czegoś podobnego, jak akcja zorganizowana przez pana Tymińskiego. Ogromna większość biorących w niej udział to młodzież i o to chodzi, by pielęgnowali (pamięć o weteranach) kiedy nas już nie będzie - powiedziała Krystyna Ignaczak.

Zwróciła uwagę, że ważne jest, aby nie zapomnieć o tym, co nasi bohaterscy przodkowie musieli przeżyć.

- Ich pomniki wyglądają tak ślicznie, że wszyscy tam w niebie cieszą się pewnie zadowolenia. To naprawdę wspaniała akcja - akcentowała córka płk. Zawitkowskiego.


PAP/dad

tagi: