Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.11.2020

„Biel. Czerwień. Braterstwo”. Ważna publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Do Polaków m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Szkocji i Irlandii trafi wyjątkowy album dla dzieci „Biel. Czerwień. Braterstwo”. Publikacja została wydana w ramach programu „Polska Książka na Wschód”, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.
Posłuchaj
  • O wyjątkowym albumie "Biel. Czerwień. Braterstwo", z Mikołajem Falkowskim, prezesem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Czytaj także

Ta publikacja to ilustrowana historia, która przybliża barwne dzieje ojczyste. Książka powstała z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przedstawia historię kształtowania się symbolu naszego państwa, jakimi są barwy biało-czerwone. Przeplatając się z innymi kolorami, przez wieki charakteryzowały Polaków. Stały się symbolem wolności i solidarności.

- Kluczowy okazał się sposób opowiadania o ważnych, patriotycznych kwestiach. Merytorycznie jest to publikacja niezwykle ciekawa i w sposób bardzo szeroki opowiadająca o znaczeniu naszych barw i symboli narodowych oraz ich funkcjonowaniu na przestrzeni wieków - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Album dla dzieci zatytułowany „Biel. Czerwień. Braterstwo”, który powstał w Muzeum Narodowym w Kielcach, trafi do Polaków na Wschodzie, ale także w Czechach, Szkocji, Irlandii, a nawet w Nowej Zelandii.

Album jest nie tylko ciekawym źródłem informacji, ale też wizytówką Muzeum Narodowego w Kielcach. Został sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN i ukazał się w ramach programu "Polska Książka na Wschodzie" realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".


Album "Biel, czerwień, braterstwo", wydany przez Fundację Pomoc "Polakom na Wschodzie".  
Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ Album "Biel, czerwień, braterstwo", wydany przez Fundację Pomoc "Polakom na Wschodzie". Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Autorem treści w sposób przystępny podanych młodemu czytelnikowi jest dr Paweł Grzesik, kierownik działu historii w Muzeum Narodowym w Kielcach, a szata graficzna to dzieło Oli Makowskiej.

„Mamy nadzieję, że ta ilustrowana historia, którą trzymasz w rękach, przybliży Ci barwne dzieje ojczyste” – zwracają się do czytelników autorzy publikacji.

 „W listopadzie 1830 roku wybuchło polskie powstanie przeciwko carskiej Rosji. Konserwatyści i zwolennicy monarchii nosili kokardy w kolorze białym. Obywatele, którzy opowiadali się za republiką i demokratycznymi ideałami równości, przypinali kokardy trójkolorowe. Polacy żywo dyskutowali, jakie barwy powinny być oficjalnie. Ostatecznie osiągnęli kompromis. 7 lutego 1831 roku posłowie i senatorowie uchwalili, że kokarda narodowa będzie w kolorach białym i czerwonym. Nawiązali w ten sposób do polskiej tradycji i barw herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był to pierwszy w historii akt prawny, który określił barwy narodowe Polaków” – czytamy w publikacji „Biel. Czerwień. Braterstwo”.

O wyjątkowym albumie, z Mikołajem Falkowskim, prezesem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.