Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 18.12.2021

Do Polaków z Wileńszczyzny dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy"

Do potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy". Organizuje ją Fundacja "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom". Oprócz wolontariuszy z Polski wzięli w niej udział również amerykańscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. Partnerem akcji jest Polska Fundacja Narodowa.

Kapitan Byron Adams powiedział, że wraz ze swoim dowództwem szukał sposobu zaangażowania się w pomoc lokalnej społeczności. - Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest szansa, aby dostarczyć prezenty gwiazdkowe i paczki z jedzeniem, stwierdziliśmy, że nie ma lepszego sposobu na wypełnienie chrześcijańskiego obowiązku - zaznaczył żołnierz.

Wolontariuszka Fundacji "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom" zwróciła uwagę na to, że w paczce znajdują się przede wszystkim artykuły świąteczne. - Chcieliśmy przekazać słodycze czy kawę, ale też są artykuły pierwszej potrzeby - wyjaśniła.


Posłuchaj
00:32 11462072_1.mp3 W Miednikach Królewskich na Litwie amerykańcy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce przekazali mieszkającym tam Polakom świąteczną pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy". Przegotował Kamil Zalewski

 

Marcin Kurpios z Polskiej Fundacji Narodowej przypomniał, że podobne wsparcie trafia do Polaków na Wschodzie dwa razy w roku - w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. - Pomagamy i wspieramy Fundację 'Kresy w potrzebie - Polacy Polakom'. Wcześniej jeździliśmy również na Białoruś, ale kraj ten obecnie jest dla nas zamknięty. Zaczęliśmy zatem bardziej interesować się Ukrainą - wyjaśnia.

Paczki przywiezione przez wolontariuszy z Polski i amerykańskich żołnierzy trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin z kilku podwileńskich miejscowości, w tym znajdujących się tuż przy litewsko-białoruskiej granicy Miednik Królewskich.

Wczoraj żołnierze NATO poznawali w Wilnie historię Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

IAR/dad