Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 13.05.2022

Reżim usuwa polskość. Depolonizacja szkół na Białorusi postępuje

Jak informuje portal znadniema.pl, od następnego roku szkolnego mają być usunięte polskie klasy w Szkole Średniej nr 2 w Mohylewie i Szkole Średniej nr 9 w Brześciu.
Posłuchaj
  • Depolonizacja szkół na Białorusi. Rozmowa z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Pisalnikiem [posuchaj]
Czytaj także

Decyzja ta może wpłynąć na przyszłość młodych Polaków, bo znacznie utrudni przyszłorocznym absolwentom szkoły dostanie się na studia w Polsce.

O likwidacji nauczania języka polskiego w Szkole Średniej nr 2 Mohylewa poinformowała rodziców uczniów tzw. „klas polskich” dyrekcja tej placówki edukacyjnej. Rodzice, którzy oddawali swoje dzieci do tej szkoły tylko dlatego, że od ponad dwudziestu lat była jedyną państwową placówką oświatową  w mieście, w której wykładano język polski, nie kryją rozczarowania decyzją – możemy przeczytać na portalu znadniemna.pl.

Obecnie trwający rok szkolny ma być ostatnim, podczas którego dzieci na Białorusi poznawać będą polski język i literaturę. Oznacza to, że druga co do wielkości żyjąca tam mniejszość narodowa - Polacy - zostaną wyeliminowani z systemu edukacji – czytamy na stronach portalu.

- To, co się stało w Mohylewie i Brześciu tylko potwierdza ogólną tendencję – myślę, że już od września języka polskiego w państwowym systemie edukacji białoruskiej w ogóle nie będzie – mówi Andrzej Pisalnik, członek Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, redaktor naczelny portalu znadniemna.pl. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.