Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.05.2022

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera repatriację Polaków z Uzbekistanu i Kirgistanu

Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polskich z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Posłuchaj
  • Z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Czytaj także

- Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi repatriacją, w Uzbekistanie i Kirgistanie, informowaliśmy o możliwościach repatriacji, pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentów oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego, które będą realizowane w formule online – mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Juliusz Szymczak-Gałkowski, członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

- Do tych ludzi trzeba przyjechać. Jak się kogoś zaprasza to właśnie trzeba zaprosić. Nie wystarczy ogłoszenie w prasie czy radiu: jak chcecie to wracajcie zobaczycie jak to będzie. Nie. Ich trzeba przekonać. trzeba opowiedzieć o Polsce, jakie są warunki, jakie są zasady powrotu. Czego my wymagamy, a co możemy zaoferować. Trzeba podkreślić, że to są ludzie, którzy są takiego kontakty spragnieni. Oni są zainteresowani kontaktem z ojczyzną, ojczyzną której przez kilkadziesiąt lat nie mieli - dodaje Juliusz Szymczak-Gałkowski.

Eksperci przebywali w Uzbekistanie i Kirgistanie w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja”. Jest on realizowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na spotkania, które odbyły się miedzy innymi w miastach uzbeckich, Bucharze i Samarkandzie oraz w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie ofiar sowieckich deportacji, z których większość nigdy nie była w Polsce. Często nie znają języka polskiego. Dlatego eksperci zachęcali do korzystania z możliwości darmowych lekcji języka polskiego, prowadzonych online przez nauczycieli z Polski.

- Lekcje języka polskiego mają przygotować przyszłych repatriantów do życia w Polsce. Są bardzo ważne z tego względu, że repatrianci po przyjeździe do Polski muszą wejść w strukturę społeczeństwa polskiego. Muszą umieć się porozumiewać, potrafić wypełnić dokumenty czy znaleźć sobie pracę. To są ludzie, którzy po przekroczeniu granicy w ramach procedury repatriacyjnej staną się obywatelami polskimi i powinni funkcjonować tak, jak inni obywatele naszego kraju, a bez znajomości języka polskiego to się nie uda – powiedział Juliusz Szymczak-Gałkowski.

Lekcje języka polskiego mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Nauczyciele z Polski łączą się z ich uczestnikami przez platformę internetową. Lekcje są oparte na programach autorskich, których założeniem jest, by tych ludzi przez te trzy miesiące trwania kursu przygotować do życia w Polsce.

W wyniku spotkań przeprowadzonych w ramach wizyty w Uzbekistanie i Kirgistanie gotowość udziału w kursach języka polskiego zadeklarowało ponad 120 osób.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku. Kolejną edycję - po Uzbekistanie i Kirgistanie - zaplanowano na wrzesień. Eksperci Fundacji odwiedzą wówczas skupiska ludności pochodzenia polskiego w Kazachstanie.

Ważną inicjatywą Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" jest także pomoc Ukrainie. Fundacja uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Wszystkie zebrane środki przeznaczono w całości dla potrzebujących przebywających zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie granicy. Zakres pomocy uzależniony jest od rozwoju sytuacji w Ukrainie i dostosowany do bieżących potrzeb uchodźców wojennych.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, organizując pomoc dla Ukrainy, w tym dla Polaków w Ukrainie, współpracuje ściśle z Kancelarią Prezydenta RP, a szczególnie z Panią Prezydentową Agatą Korhauser-Dudą.

- Jest to niezwykle ważna i owocna współpraca. Pani Prezydentowa uważa, z czego się bardzo cieszymy, że Fundacja jest skuteczna w takich działaniach. Wspieramy obecnie około dwudziestu organizacji i parafii na terenie Ukrainy - podkreśla rozmówca Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas.