Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.03.2023

Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w 150. rocznicę śmierci wybitnego Polaka

Mamy nadzieję, że wiele osób zechce wziąć udział w konkursie poświęconym wybitnemu Polakowi i w sensie symbolicznym wyruszy szlakami, które Paweł Edmund Strzelecki przed wiekami przemierzał - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przewodniczący jury konkursu “W duchu Strzeleckiego”.

Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Ambasadę RP w Canberze, Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Federację Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii.

Paweł Edmund Strzelecki uchwałą Sejmu RP jest patronem roku 2023. W tym roku przypada 150 rocznica śmierci wybitnego Polaka, pierwszego, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Przeprowadził bardzo rozległe badania na wielu kontynentach. Najbardziej znane są te dotyczące Australii. Tam w latach 1839–1840 odkrył i badał m.in. pokłady złota, srebra i węgla, a także jako pierwszy zdobył najwyższy szczyt lądowej części Australii, który nazwał Górą Kościuszki. Badania geologiczne i mineralogiczne prowadził także w Ameryce Północnej, Meksyku i Ameryce Południowej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego tych krajów.

Paweł Edmund Strzelecki, to nie tylko wielki podróżnik, odkrywca i geodeta, ale także filantrop i altruista, człowiek, który się ogromnie zasłużył w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. Wyróżniał się także głębokim szacunkiem i zrozumieniem dla  kulturowej odmienności i różnorodności, czemu dawał wyraz już w Australii, pielęgnując dobre relacje z Aborygenami.

Doktor Marek Leszek Krześniak, gość Polskiego Radia dla Zagranicy opowiadał: W maju tego roku przyjedzie do Polski, także do Warszawy delegacja Aborygenów spod Góry Kościuszki. Są oni bardzo przywiązani do tej nazwy i optują za tym, aby jej nie zmieniono. W związku z tym przygotowują uroczystość przyjęcia ducha Kościuszki do duchów aborygeńskich przodków. Trzeba przypomnieć –dodawał nasz gość - że Aborygeni w swoją historię mają wpisane straszne doświadczenia, gdyż  Pierwsze Narody w Australii w XIX wieku były ścigane, porywane i polowano na nie, jak na zwierzęta. Strzelecki, podobnie zresztą jak Kościuszko, odnosił się do wszystkich ludzi z szacunkiem. Dlatego też i z tego powodu, dziś, po 150 latach od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego warto pamiętać o tym człowieku.

Konkurs  „W  duchu Strzeleckiego” ogłoszono w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej oraz poetyckiej i mogą w nim wziąć udział dorośli oraz młodzież (w wieku od 12-18 lat). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów  na temat konkursu można znaleźć na stronach: Kosciuszko Heritage Inc oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jej prezesem, dr Markiem Leszkiem Krześniakiem, którego do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.