Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.09.2020

Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego także w Chinach

Chińscy lektorzy języka polskiego czytają „Balladynę” i zachęcają do włączenia się do akcji Narodowego Czytania, by obudzić w studentach pasję do polskiej literatury.
Posłuchaj
  • Narodowe Czytanie w Chinach [posłuchaj]

Do tegorocznej odsłony Narodowego Czytania włączyły się chińskie polonistyki. Lektorzy języka polskiego z całych Chin wcielili się w role Skierki, Chochlika i Goplany i odczytali krótki fragment dramatu. Jesienią czeka ich kolejne wyzwanie: planowane jest wspólne nagranie fragmentów sztuki przez studentów wszystkich ośrodków nauczania języka polskiego w Chinach.

Obecnie w Chinach kontynentalnych język polski można studiować na 19 uniwersytetach na terenie całego kraju. Zaledwie 10 lat temu możliwe to było tylko na jednej uczelni, Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem zainteresowania naszym krajem, przybywa uczelni oferujących nauczanie języka polskiego, często we współpracy z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W efekcie, w roku akademickim 2019/20 język polski na chińskich uczelniach studiowało ponad 700 studentów. Wielu z nich skorzystało też z możliwości wymiany stypendialnej i dobrze poznało Polskę i Polaków podczas studiów i kursów letnich.

Akcję Narodowego Czytania w Chinach zorganizowały Ambasada RP i Instytut Polski w Pekinie.

Z dyrektorem Instytutu Janem Jerzym  Malickim i z Marią Wejs-Domżalską, kierownikiem  Referatu ds. Nauki i Oświaty w Ambasadzie RP w Pekinie rozmawia Ewa Plisiecka.