Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 07.03.2021

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności"

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności" - książki wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pod redakcją Krzysztofa Nowaka. -  Jest to kompendium wiedzy o fenomenie tego legendarnego związku - mówi Krzysztof Nowak. Zwraca uwagę, że wydany pod koniec grudnia ubiegłego roku "Alfabet Solidarności" powstał z myślą o młodych czytelnikach. Może być dla nich pierwszym przewodnikiem po historii Solidarności, napisanym w swobodnej formie.

Autorami "Alfabetu Solidarności" są historycy i publicyści, którzy byli świadkami i uczestnikami opisywanych przez siebie zagadnień - Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Horubała, Wojciech Tomczyk, Mateusz Wyrwich a także Jan Pietrzak - autor pieśni "Żeby Polska była Polską".

- Ta pieśń stała się nieoficjalnym hymnem Solidarności a powstała trochę z rozpaczy a trochę z marzeń w czasie tak zwanego "radomskiego czerwca", kiedy powstał Komitet Obrony Robotników - wyjaśnia Jan Pietrzak. Jak mówi "ludzie byli bici, prześladowani i to wywołało emocjonalne poruszenie w narodzie, wtedy właśnie napisałem tę pieśń". Kiedy wybuchła Solidarność zaczęto ją nadawać we wszystkich radiowęzłach fabrycznych, na wszystkich zebraniach i wiecach Solidarności - wspomina autor.

Jan Pietrzak pokazuje też w swoich zawartych w "Alfabecie Solidarności" felietonach między innymi jak zmieniła się płaca w Polsce. Jak mówi, w czasach buntu Solidarności średnia płaca w Polsce wynosiła 30 dolarów, teraz jest to około 1000 dolarów. Polacy zaczęli pracować dla siebie - podkreśla Jan Pietrzak. Dodaje, że jest to jeden z wielu skutków walki Solidarności, która jest kontynuatorką polskiej walki o niepodległość. - Jesteśmy wolnym państwem. Nikt inny tego nie dokonał tylko Solidarność załatwiła Polakom, że są niepodległym narodem - podkreślił Jan Pietrzak

Autorzy "Alfabetu Solidarności" pokazują, że historia Solidarności daje wiarę w sens walki o niepodległe państwo, w sens patriotyzmu. To dobrze, że dzięki opracowywanej w Instytucie Dziedzictwa Solidarności angielskiej wersji książki, tę historię poznają także ludzie mówiący innym językiem niż polski - podkreśla Krzysztof Nowak. Poinformował też, iż "Alfabet Solidarności" został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i jest dostępny za darmo.

Książkę można ściągnąć ze stron Instytutu Dziedzictwa Solidarności jako e-book bez żadnych opłat. Biblioteki i instytucje, które są zainteresowane wersją papierową książki mogą zgłosić się do Instytutu - wyjaśnił Krzysztof Nowak.


IAR/dad