Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 19.11.2021

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie już po raz trzeci w Warszawie

9 festiwalowych dni, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na festiwalu. Tegorocznym motywem przewodnim jest romantyzm.

Podczas festiwalu Eufonie usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią też romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku. Ideą festiwalu jest wypełnienie luki w przestrzeni kulturalnej – podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Festiwal potrwa od piątku 19 listopada do soboty 27 listopada. Cechą charakterystyczną Eufonii jest różnorodność gatunkowa. Podczas dziewięciu dni publiczność usłyszy muzykę klasyczną i współczesną, jazz i elektronikę, a także muzykę eksperymentalną w interpretacji wybitnych artystów z siedemnastu państw. Jak mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, festiwal Eufonie odgrywa bardzo ważną rolę w upowszechnianiu dziedzictwa muzycznego naszej części świata.

- Wystąpią znakomici instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci – zapowiada dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Ewa Bogusz-Moore, członek Rady Programowej Festiwalu. Wśród artystów znajdą się także śpiewaczki Olga Pasiecznik i Joanna Freszel, flecista Łukasz Długosz, czy czeski pianista Lukas Vondracek, a zagrają m.in. takie zespoły jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna i Słowacka Orkiestra Kameralna im. Bogdana Warchala. Jeden koncert poświęcony będzie dziedzictwu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Podczas Festiwalu usłyszymy muzykę polską i środkowoeuropejską w interpretacji wybitnych artystów z 17 krajów.

Koncerty i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się między innymi w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Klubie Akwarium i Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy. Wszystko będzie też można śledzić bezpłatnie w streamingu w sieci.

Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/ep