Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 11.02.2022

Rok 2022 – decyzją Sejmu RP – jest Rokiem Wandy Rutkiewicz

W maju minie 30 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest.

Wanda Rutkiewicz miała na koncie wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na najwyższe góry świata, zdobywając osiem z czternastu ośmiotysięczników. Zdobyła nie tylko Mount Everest zapisując się w historii jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, która tego dokonała. Polska himalaistka była także pierwszą kobietą, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.

Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 r. w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono.

Alpinistka, podróżniczka i filmowiec, autorka dokumentów poświęconych alpinizmowi Eliza Kubarska pracuje nad filmem o Wandzie Rutkiewicz. Na obraz „Ostatnia wyprawa" złożą się m.in niepublikowane do tej pory archiwa polskie i zagraniczne. Film będzie także zawierał rozmowy z międzynarodowymi sławami środowiska górskiego: Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio i Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley - wybitną kronikarką wypraw himalajskich - a także z osobami spoza środowiska, jednak kluczowymi w życiu Wandy Rutkiewicz.

W 2012 roku na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich została odsłonięta tablica poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Znajduje się na tzw. skale himalajskiej, tuż obok tablicy Jerzego Kukuczki i Piotra Morawskiego.

Polska himalaistka została wpisana do Księgi rekordów Guinessa jako pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. W uchwale Sejmu, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz czytamy: "Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świecie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała 'Karawaną marzeń', a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw". W sejmowej uchwale napisano także, że polska himalaistka "urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".

IAR/ep