Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 14.06.2022

W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

Laureaci wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej to spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.

W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.

Festiwal "Dwa Teatry", który już po raz drugi gościł w Zamościu, rozpoczął się od wręczenia Wielkich Nagród Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W piątek otrzymali je Andrzej Mastalerz i Magdalena Zawadzka, która z Polskim Radiem związana jest od lat 60. Drugi z nagrodzonych, Andrzej Mastalerz, z Teatrem Polskiego Radia związany jest od przeszło 20 lat. Stworzył tu niemal 300 kreacji. Odbierając nagrodę mówił, jakie znaczenie ma dla niego radiowy teatr wyobraźni i teatr telewizji.

W tym roku podczas festiwalu nie zabrakło akcentów ukraińskich. W Zamościu zaprezentowano słuchowiska na podstawie dramatów: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reżyserii Jana Hussakowskiego. Wiersze odnoszące się do wojny na Ukrainie przeczytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz.

Słuchowisko radiowe, które zdobyło tegoroczne Grand Prix 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu, to „Edyp w Kolonos”. Nagrodzono: za reżyserię - Mariusza Malca, za tłumaczenie - Antoniego Liberę, za realizację akustyczną - Andrzeja Brzoskę i za muzykę - Mikołaja Trzaskę.

Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko „Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska „Ciało moje” Marka Pruchniewskiego. Jurorzy docenili też twórców słuchowiska „Krakus” Cypriana Kamila Norwida.

IAR/ep