Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 04.07.2022

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od 27 sierpnia

Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów - tak zapowiada się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który rozpocznie się 27 sierpnia.

Jak co roku nie zabraknie dużych koncertów plenerowych, kameralnych i recitali oraz cyklu Singer Jazz Festiwal - zapowiada pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Gołda Tencer.

Posłuchaj
00:24 11824571_1.mp3 Jak co roku nie zabraknie dużych koncertów plenerowych, kameralnych i recitali oraz cyklu Singer Jazz Festiwal - zapowiada pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Gołda Tencer (IAR)

 

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Nożyków po raz pierwszy w Polsce wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela: Nachman Turgeman i Netanel Olivisky. Podkreśla, że po raz pierwszy na festiwalu zagości izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. Gołda Tencer dodaje, że do tej artystki będzie należał finał w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a w programie festiwalu znajdzie się także m.in. "Noc Klezmerów", którą artystycznie poprowadzi Kommuna Lux - Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy.

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m.in.: spektakl muzyczny "Jentl" Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka oraz przedstawienie "Planeta B" na motywach powieści "Szpital Przemienienia", "Głos Pana" i korespondencji Stanisława Lema w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego.

Do programu Festiwalu powracają: "Salon Literacki", cykl "Klub Miłośników Kultury Żydowskiej" oraz "Mistrzowie Czytają", dzięki któremu będzie można posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w interpretacjach znanych aktorów. Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają też na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych, koncertów, a także na sesję naukową. Festiwal potrwa do 4 września.


IAR/dad