Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.08.2022

Krzysztof Kamil Baczyński wciąż jest inspiracją dla współczesnych

Poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów zginął 78 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.

Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. W gimnazjum chodził do jednej klasy z późniejszymi żołnierzami warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów: Tadeuszem Zawadzkim "Zośką", Janem Bytnarem "Rudym" i Maciejem Aleksym Dawidowskim "Alkiem". W dniu śmierci miał 23 lata.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku. Uznawany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego. W czasie okupacji współpracował z pismami "Płomienie" i "Droga", wydał cztery tomiki poezji: "Zamknięty echem”, "Dwie miłości”, "Wiersze wybrane” i "Arkusz poetycki”. Po wojnie wydano zbiór jego wierszy "Śpiew z pożogi”. Zachowały się wszystkie jego dzieła - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.

Dziś poeta-powstaniec inspiruje także młodzież. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed Kordegardą - galerią Narodowego Centrum Kultury - otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". To pokłosie konkursu dla młodzieży na zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego. Konkurs rozpoczął się 4 sierpnia ubiegłego roku, w 77  rocznicę śmierci poety i trwał do 31 grudnia.

Nikodem Trojnar z Handzlówki koło Rzeszowa zajął w konkursie pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jest autorem zdjęcia "Ekspozycja", będącego interpretacją wiersza "Biała magia". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy będą przechodzić w tym miejscu, choć na moment zatracą się w poezji tego niezwykłego poety – mówi laureat konkursu.

Krzysztof Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku w okolicy pałacu Blanka. Pośmiertnie odznaczono go Medalem za Warszawę i Krzyżem Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim 1 września 1944 r. zginęła także młodziutka żona Baczyńskiego -Barbara Drapczyńska. Ich wspólny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze batalionu powstańczego Armii Krajowej "Parasol".


IAR/ep