Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.10.2022

Koncert Poznańskich Słowików zakończył Sezon Polski w czeskim Ołomuńcu

Sezon Polski - wyjątkowa prezentacja kultury polskiej - odbył się w tym roku w czeskim Ołomuńcu. Ostatnim akcentem kulturalnego wydarzenia był koncert Poznańskich Słowików w kościele NMP Śnieżnej.

Sezon Polski rozpoczął w kwietniu wernisaż wystawy plenerowej "Republika wielu narodów" prezentującej wielokulturowe i wielonarodowe dziedzictwo dawnej Rzeczpospolitej. Wśród polskich artystów występujących w morawskim mieście należy wymienić także krakowski teatr KTO czy zespół Psio Crew. W połowie września na jeden weekend malowniczy Górny Rynek Ołomuńca opanowali wystawy z polskich regionów, którzy zachęcali mieszkańców miasta do odwiedzenia różnych zakątków Polski, od Krakowa po Dolny Śląsk. Nie zabrakło też polskiej muzyki, jedzenia i piwa craftowego. Ołomuniec może także poszczycić się nowym "polskim śladem" powstałym w ramach Sezonu – muralem artysty Jana Porczyńskiego.


Mat. prasowe. Mat. prasowe.

Sezon Polski uroczyście zakończono koncertem "Poznańskich Słowików", chóru chłopięcego i męskiego Filharmonii Poznańskiej w ramach Jesiennego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W wydarzeniu wziął udział obok prezydenta Miasta także prymas Czech Jan Graubner. W barokowym kościele NMP Śnieżnej zabrzmiały utwory m.in. H. M. Góreckiego, Wacława z Szamotuł czy Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncert odbył się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.


Występ Chóru Poznańskich Słowików Występ Chóru Poznańskich Słowików

Ołomuniec - historyczna stolica Moraw

Ołomuniec - historyczna stolica Moraw i miasto, którego dzieje wielokrotnie wiązały się z Polską. Wśród sławnych osobistości, które gościły w jego murach tamtejszego zamku był m.in. król Jan Sobieski czy Hugo Kołłątaj - choć jego pobyt był akurat niedobrowolny - spędził tu 6 lat jako więzień po insurekcji kościuszkowskiej.

Ołomuniec to także miasto św. Jana Sarkandera, pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego męczennika czasów wojen religijnych XVII wieku, którego kanonizował św. Jan Paweł II. Polskich śladów w mieście nie brakuje, między innymi dlatego, że na Uniwersytecie im. Palackiego znajdziemy prężnie działającą polonistykę i w Ołomuńcu mieszkał do swojej przedwczesnej śmierci wybitny polonista i tłumacz Václav Burian. Na jego zaproszenie przyjeżdżali czołowi pisarze polscy, wśród nich Czesław Miłosz czy Sławomir Mrożek. Przy okazji Sezonu Polskiego powstał w związku z tym cykl filmików oraz mini-przewodnik "Polskie ślady w Ołomuńcu" w języku czeskim i polskim.

Sezon Polski w Ołomuńcu odbył się dzięki współpracy miasta Ołomuniec, Konsulatu Generalnego RP w Ołomuńcu i Instytutu Polskiego w Pradze.


Mat.prasowe Instytutu Polskiego w Czechach