Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.12.2022

"Per aspera ad astra". Wydano książkę o Leonie Cienkowskim - zapomnianym geniuszu nauki

Do polskich czytelników trafia książka o niezwykłym człowieku -Leonie Cienkowskim. Cienkowski to nieco zapomniany w Polsce geniusz nauki. Nieprzypadkowo autorzy książki, naukowcy z Ukrainy - profesor Lubow Żwanko i profesor Dmytro Kibkało dali jej tytuł "Per aspera ad astra" (łac. - przez ciernie do gwiazd). 
Posłuchaj
  • Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi profesor Lubow Żwanko o Leonie Cienkowskim, o jego życiu i odkryciu, które służy całej ludzkości, oraz o tym, jak powstawała książka "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822-1887)". Rozmowa Iriny Zawiszy [posłuchaj]
Czytaj także

Książka wydana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest pierwszym w Polsce całościowym opracowaniem poświęconym życiu i działalności naukowej Leona Cienkowskiego. Jednak jak podkreśliła profesor Lubow Żwanko z Charkowa, nie jest to zwykła biografia. - Leon Cienkowski nie miał łatwego życia. Jego droga życiowa to właśnie droga "per aspera ad astra" – droga przez trudy i cierpienia do uznania, które zyskał między innymi dzięki genialnemu odkryciu w Charkowskim Instytucie Weterynaryjnym - zaznaczyła prof. Lubow Żwanko, która obecnie przebywa w Polsce jako pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Przypomnijmy, że ludzkość zawdzięcza Leonowi Cienkowskiemu wynalezienie szczepionki przeciwko ciężkiej i zakaźnej chorobie spowodowanej przez bakterię Gram-dodatnią, nazywaną laseczką wąglika. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta i produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego - tłumaczyła.


Okładka książki "Per aspera ad astra" Okładka książki "Per aspera ad astra"

Książka została ukończona 24 marca 2022 roku, kiedy na Ukrainie trwała już wojna zapoczątkowana rosyjską agresją, kiedy Charków był bombardowany, a autorów dzieliła odległość ponad 1500 km. Wbrew tragicznym okolicznościom, dzięki wsparciu Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Andrzeja Sokali, udało się ją wydać.

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi profesor Lubow Żwanko o Leonie Cienkowskim, o jego życiu i odkryciu, które służy całej ludzkości, oraz o tym, jak powstawała książka "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822-1887)". Rozmawiała Irina Zawisza.