Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 12.08.2021

60 lat temu rozpoczęła się budowa muru berlińskiego

Mur dzielący Berlin Wschodni od Zachodniego, symbol podziału Niemiec oraz Europy na dwa bloki, zaczęto wznosić w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku.

Podejmując decyzję o budowie muru w 1961 roku, władze NRD chciały postawić tamę narastającej fali ucieczek jej mieszkańców. Dwa pasma umocnień o wysokości ponad trzech metrów podzieliły Berlin na długości 45 kilometrów. Przez następne lata ściana była umacniana po stronie wschodniej, otaczana zasiekami, systemem strażnic oraz czujników laserowych. Mur wraz z odcinkiem otaczającym zachodnią część miasta, liczył 155 kilometrów. Według różnych źródeł, podczas próby przekroczenia muru berlińskiego, zginęło od 136 do około 250 osób.

Granica pomiędzy NRD i RFN, której część tworzył mur berliński, została otwarta 9 listopada 1989 roku, po tym, jak tłumy berlińczyków z zachodniej i wschodniej części miasta przerwały mur. Do jego obalenia doszło na fali zmian dokonujących się w państwach socjalistycznych, głównie transformacji ustrojowej w Polsce. Zburzenie muru stało się symboliczną datą upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej. Było też początkiem procesu zjednoczenia obu państw niemieckich.

W Berlinie, który został stolicą po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, pozostawiono nieliczne fragmenty muru, dla uczczenia pamięci ofiar reżimu, a także jako atrakcję turystyczną. Takim miejscem jest Galeria East Side w okolicy Dworca Wschodniego, znanego jako Ostbahnhof. Na fragmencie muru berlińskiego o długości 1300 metrów powstała galeria-pomnik dla wolności, stworzona przez artystów z całego świata. Jest tam ponad sto obrazów - graffiti, które można oglądać na świeżym powietrzu.

IAR/ep