Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 19.04.2022

79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, była to odpowiedź na niemiecką akcję ostatecznej likwidacji getta.

Niemiecki plan zakładał zagładę europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie, do 16 maja. Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie dwa tysiące dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje jubileuszową edycję akcji „Żonkile”. Na ulicach Warszawy po raz dziesiąty można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum rozpowszechnia wiedzę o pierwszym miejskim powstaniu w okupowanej przez Niemców Europie. Jak mówi  Zygmunt Stępiński, dyrektor POLIN, tegoroczna akcja jest bardzo szeroka, rozdanych będzie 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną.

- W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych – dodaje Zygmunt Stępiński.

Żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana. Edelman każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

IAR/ep