Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Karaś 19.04.2014

Spacer po jazzującym Wrocławiu z Kubą Stankiewiczem

Mało kto wie, że wielu polskich muzyków jazzowych, którzy odnieśli międzynarodowy sukces, pochodzi z Wrocławia. Naszym przewodnikiem po jazzującym Wrocławiu był Kuba Stankiewicz - muzyk od kilkunastu lat należący do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych.
Kuba StankiewiczKuba Stankiewicz Michał Siergiejewicz/mat. promocyjne
Posłuchaj
  • Spacer po jazzującym Wrocławiu z Kubą Stankiewiczem (Trójka/Raport o stanie świata)
Czytaj także

W ubiegłym roku Stankiewicz wydał płytę "Kilar", poświęconą twórczości jednego z największych polskich kompozytorów, światowej sławy autora muzyki filmowej - Wojciecha Kilara.

Koncert Kuby Stankiewicza w Trójce. Retransmisja w niedzielę, 20 kwietnia, od godz. 20.05 >>>

Szkoła podstawowa we Wrocławiu. To tu Stankiewicz poznał Piotra Wojtasika (trębacz, w 2008 roku otrzymał Fryderyka dla muzyka jazzowego roku i autora najlepszej jazzowej płyty za album "Circle"). - Mieliśmy zespół piłkarski o szumnej nazwie FC Borek, startowaliśmy we wrocławskim turnieju Gigant, w przeciwnej drużynie był Wojtasik. To było nasze pierwsze spotkanie. Obyło się bez kontuzji - wspomina muzyk.

300 metrów dalej - technikum energetyczne we Wrocławiu. Do tej placówki uczęszczał Dariusz Oleszkiewicz (kontrabasista, związany z Wydziałem Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych). - Wówczas z Wojtasikiem i kilkoma kolegami tworzyliśmy już zespół. Szukaliśmy basisty. Przyszedł do nas młody człowiek z gitarą. Nazywał się Darek. Powiedzieliśmy mu, że fajnie gra, ale my potrzebujemy basisty. Tydzień później pojawił się z basówką. Wygrzebał jakiś kontrabas i - jako uczeń technikum - zrobił sobie przystawkę z adapteru Bambino - mówi Stankiewicz.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Wrocławski Park Południowy - pomnik Fryderyka Chopina. Podobnie jak Chopin wielu wrocławskich muzyków wyemigrowało z kraju. W 1987 roku Stankiewicz był w Stanach Zjednoczonych. Zaproponowano mu stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. - To były czasy, kiedy powinien był wrócić i poprosić PRL-owskie władze o zgodę. Wiedziałem, że odpowiedź będzie negatywna, więc uznałem, że okazja puka raz i rozpocząłem studia bez ich zgody - tłumaczy. - Emigracja, czy też raczej niezwiązanie z jakimś konkretnym miejscem, jest chyba cechą charakterystyczną artysty w ogóle - ocenia.
Pięć minut spacerem dalej - budynek Polskiego Radia Wrocław. W sali koncertowej PR, po latach spędzonych na emigracji, wrocławscy muzycy jazzowi znów się spotykają. W 1994 roku Stankiewicz, Wojtasik, Oleszkiewicz, Piotr Baron (saksofonista, odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Honorową Odznaką Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego) i Cezary Konrad (perkusista, współpracował z muzykami z całego świata, nagrał ok. 80 płyt) zakładają formację Travelling Birds.
Artyści spotkali się niedawno ponownie na festiwalu "Jazz nad Odrą".

Kubie Stankiewiczowi w spacerze towarzyszył Rafał Motriuk.

Wysłuchaj całej rozmowy!

W audycji także:

- W Indiach rozpoczął się długi i wyczerpujący proces wyborów powszechnych. Do oddania głosu upoważnionych jest ponad 800 mln ludzi. Wybory mają dziewięć etapów.
- Dlaczego Europa nie lubi Wiktora Orbana? W przeciwieństwie do Węgrów, którzy znów wybrali jego partię.

- Kryzys ukraiński wchodzi w kolejne stadium. Jak rozwinie się sytuacja na wschodzie kraju?

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w sobotę od godz. 14.05 do 15.00.
(kk/mk)