Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Bartosz Chmielewski 06.11.2010

Codzienna muzyka Stana Borysa

O poranku budzi go szum fal Atlantyku, później rozgrzewa swój głos przy muzyce medytacyjnej.
Stan BorysStan BorysOficjalna strona artysty: www.stanborys.com
Posłuchaj
  • Stan Borys w Prywatnej Kolekcji

Goście trójkowej audycji Prywatna Kolekcja, przyjmują różne klucze doboru utworów do programu. Czasem są to piosenki, które zmieniły ich życie, czasem utwory z płyt, które wożą w samochodzie, czasem zaś po prostu ulubione kompozycje. Stan Borys, jeden z najwspanialszych głosów polskiego rocka, na antenie Trójki zaprezentował utwory, które prowadzą go codziennie przez życie.

- Rano muzyką staram się uspokoić siebie, wobec wszystkiego co mnie otacza. Spojrzenie na drzewo, na falujące morze. Tak zawsze rozpoczynam dzień – mówił gość Artura Orzecha, który swoją Prywatną Kolekcję poprowadził od porannej muzyki medytacyjnej, przez piosenki towarzyszące mu w dalszej części dnia.

W audycji Stan Borys opowiedział również o filmie dokumentalnym "Wolność jak płomień", poświęconym jego osobie, który w tym tygodniu zdobył wyróżnienie na amerykańskim festiwalu Los Angeles Cinema Festival of Hollywood.

W audycji zabrzmiały następujące utwory:

Patrick Bernhardt Atlantis Angelis

Shastro Prayer

Vangelis Loosing Sleep

Los Lonely Boys Heaven

Strange Romance Waiting In The Rain

Stan Borys O! Jezu Jezu

David Gogo Things Are About To Change


Stan Borys urodził się w 1941 r. we wsi Załęże k. Rzeszowa. Uczęszczał do wielu szkół, m.in. technikum budowlanego, mleczarskiego i mechanizacji rolnictwa. W szkole muzycznej uczył się gry na skrzypcach i klarnecie. Od najmłodszych lat pasjonował się poezją, brał udział w konkursach recytatorskich.

W latach 60. był wokalistą grupy Blackout. W 1972 r. na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę dziennikarzy za interpretację piosenki "Jaskółka uwięziona", za którą - w tym samym roku - został nagrodzony Bursztynowym Słowikiem w Sopocie. W grudniu 1975 r., u szczytu kariery w Polsce zdecydował się opuścić kraj "w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej". Wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez ponad 30 lat.