Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.02.2011

Znaleziono pudła z ocenzurowanymi tekstami legend Jarocina

Odkryto je w jednym z pomieszczeń Jarocińskiego Ośrodka Kultury. To tylko część pamiątek po festiwalach z lat osiemdziesiątych.
Koncert zespołu Siekiera na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (4 sierpień 1984).Koncert zespołu Siekiera na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (4 sierpień 1984).fot. Mirosław Makowski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Robert Kaźmierczak o odnalezionych maszynopisach
  • Robert Kaźmierczak o znaczeniu odkrycia
Czytaj także

- Jesteśmy zaskoczeni tym odkryciem - powiedział Radiu Merkury jarociński radny Robert Kaźmierczak.

W kilkunastu odnalezionych pudłach są teksty artystów, których kariera rozpoczęła się w Jarocinie, miedzy innymi - Muńka Staszczyka i Roberta Gawlińskiego. Są też ocenzurowane utwory wielu zespołów alternatywnych (m.in. Siekiera, Made in Poland, Izrael, Moskwa) i naniesione na niektóre z nich ingerencje cenzora.

Pracownikowi ówczesnego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Kaliszu nie podobała się m.in. piosenka "Wychowanie" zespołu T. Love. Cenzor wykreślił: "Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło/Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło".

Dziś organizator Jarocina z 1984 r. Walter Chełstowski i lider kapeli Muniek Staszczyk mówią, że nie przejęli się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Wg Kaźmierczaka, inni wykonawcy też nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników cenzury.

Inny cenzor zakwestionował w tekstach słowo "wojsko". Wykreślił je, stawiając czerwoną pieczęć, w tekście piosenki "Piwko dla wojska" kapeli Siekiera (1984 r.) zarówno w tytule, jak i w refrenach.

W teczkach znaleziono też teksty zespołów, które nie stały się legendami "Jarocina" ani polskiej muzyki rockowej.

- Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana ani wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, ale ich twórczość jest dziś znaczącym wkładem w polską muzykę rockową - ocenił Kaźmierczak.

Zapewnił, że znalezione dokumenty oraz dzieła związane z muzyką znajdą się w zbiorach Spichlerza Polskiego Rocka, w którym będą gromadzone, archiwizowane i badane oraz udostępniane.

I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 r., ale historię rockowisk poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków i zespół Anawa jako gwiazdę.

W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych (FMR). Ostatni z nich odbył się Jarocinie w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją, imprezę zawieszono; przywrócono ją dopiero w 2005 r.

Oprócz Dżemu, TSA i Siekiery pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły sukcesy także Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane dla fanów koncerty dały: Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski.

IAR,PAP, kk, bch