Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Bartosz Chmielewski 11.02.2011

Człowiek, który wpuścił punka do Hybryd

W latach 80. Sławomir ‘Gąsior’ Rogowski w warszawskim klubie stworzył prawdziwy azyl wolności dla młodych alternatywnych zespołów.
ArmiaArmia
Posłuchaj
  • Sławomir Rogowski w Prywatnej kolekcji - 10.02
Czytaj także

- Było 5 sal. Tworzyły w nich takie zespoły jak Izrael, Kultura, Armia, Dezerter, Deuter, Niepodległość Trójkątów, T.Love – opowiadał w "Prywatnej Kolekcji" menedżer legendarnego warszawskiego klubu "Hybrydy". Jednym z najstarszych i najbardziej znanych ośrodków kultury studenckiej w Polsce Sławomir Rogowski kierował w latach 1982 – 1987. Po czasie, kiedy królował tam jazz (z Hybryd wyszedł festiwal Jazz Jamboree) i grupy teatralno kabaretowe, nowy kierownik otworzył Hybrydy na nową młodzieżową muzykę – punk rock.

Dwudziestopięcioletni Rogowski zapewnił niewygodnym politycznie zespołom komfortowe warunki pracy. Nie dopuszczał do klubu cenzorów, urzędników UB, ani partyjnych aparatczyków. Na miejscu muzycy mieli do dyspozycji sprzęt nagłaśniający. Zawiązana w Hybrydach scena muzyczna zaczęła promieniować na cały kraj.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć muzków związanych z Hybrydami był wymyślony przez ultraktywnego w tamtym czasie lidera Izraela, Roberta Brylewskiego, festiwal Róbrege. Impreza ze względu na duże zainteresowanie odbywała się w rozstawionym na ulicy Chłodnej namiocie cyrku Intersalto. Owa lokalizacja zainspirowała pomysłodawcę festiwalu do nadania mu odpowiednio brzmiącej nazwy:

- Robert Brylewski, zrobił taką minę jak Mesjasz i powiedział: niech ten festiwal się nazywa Grand Festiwal Róbrege, no i tak zostało – wspominał w trójkowej audycji Sławomir Rogowski.

Zobacz próbę grupy Izrael w Hybrydach 86' (frag. filmu "My Blood Your Blood")

Dawny kierownik Hybryd wspominał w Trójce również czas kiedy pełnił rolę menedżera grupy T.Love Alternative. Zorganizował zespołowi wyprodukowanie pierwszej studyjnej płyty.

- Byłem producentem i człowiekiem planującym strategię tego zespołu. Po wyprodukowaniu z Polskimi Nagraniami płyty "Wychowanie", żeśmy się rozstali, Za płytę "Wychowanie" kupiłem sobie parkiet do mojego mieszkania.

Więcej w rozmowie Artura Orzecha ze Sławomirem Rogowskim. Aby ją odsłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

W audycji Sławomir Rogowski wybrał następujące utwory:

Republika Biała Flaga

The Rolling Stones Brown Sugar

T.Love Wolny jak taczanka na stepie

The Clash Should I Stay Or Should I Go

Bob Marley Get Up Stand Up

Izrael Nie poddawaj się

Les Négresses Vertes Hou! Mamma Mia

Jacek Zwoźniak Ragazza da Prowincja

Charles Aznavour Les Caraibes