Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartosz Chmielewski 22.03.2011

Kate Nash wie jak zachęcić dziewczyny do pisania piosenek

Brytyjska wokalistka chce uruchomić pozalekcyjne kluby piosenkopisania dla młodych dziewczyn.
Kate NashKate Nash

Wszystko w ramach akcji "Rock and Roll After-School Music Club" skierowanej do uczennic brytyjskich liceów. Autorka bestsellerowej płyty "Made of Bricks" chce zainteresować młode dziewczyny procesem pisania i komponowania.

Jakkolwiek światowe sukcesy brytyjskich songwriterek takich jak Nash, Florence Welch, Pj Harvey czy Lilly Allen sprawiają wrażenie, iż pozycja kobiet muzyków jest na Wyspach mocna to jedynie 14 procent spośród 75 tysięcy członków PRS (stowarzyszenie twórców, brytyjski odpowiednik ZAIKSU) jest płci żeńskiej.

- Kobiety postrzegane są głównie jako znakomite odtwórczynie piosenek, odmawia się nam natomiast umiejętności komponowania – komentuje sytuację Nash. – Wielu ludzi pyta się mnie czy sama sobie pisze piosenki, tak jakby kobiety nie były w stanie tworzyć bez pomocy.

Nash chce walczyć z tymi stereotypami. W ramach kampanii zamierza stworzyć przyszkolne kluby muzyczne dla dziewczyn, w których popularne songwriterki poprowadzą warsztaty z pisania piosenek.

Zachęcając dziewczyny do tworzenia muzyki artystka chce sprawić by te w trudnym okresie dorastania poczuły się twórcze i silne.

- Jest więcej niż jedna droga do bycia sexy, zresztą to nie musi być nasz główny cel. Pamiętam, kiedy sama była nastolatką, czułam się bardzo niepewnie, czułam, że musze się zachowywać w ściśle określony sposób co sprawiało, że czułam się okropnie - wspomina Nash.

Podobne akcje z powodzeniem prowadzone są w Stanach Zjednoczonych. Idee spopularyzował głośny dokument "Girls Rock" z 2007 roku opowiadający o muzycznym obozie dla dziewczyn w wieku od 8 do 18 lat organizowanym m.in. przez członkinie punkowej formacji Bikini Kill. W czasie warsztatów uczestniczki uczą się podstaw grania na instrumentach oraz twórczej pracy w zespole. Jednym z celów obozu jest przełamanie stereotypu mówiącego, iż dziewczyny nie zakładają zespołów gdyż nie są w stanie działać razem.

W Polsce akcję wzorowaną na bohaterkach amerykańskiego filmu zamierza przeprowadzić trójmiejskie Stowarzyszenie WYtworzyMY Sztukę Dla Równości, które zapowiada zorganizowanie pierwszego obozu muzycznego dla dziewczyn jeszcze w tym roku.

Zobacz trailer filmu "Girls Rock":