Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Magda Zaliwska 20.09.2011

Trudnej muzyki wypada nie znać?

- Od wielu lat w świecie nie ma edukacji muzycznej na właściwym poziomie. Owocuje to tym, że ludzie boją się muzyki współczesnej. Istnieje też przyzwolenie, by jej nie znać - mówi krytyk muzyczny Aleksander Laskowski.
Orkiestra Muzyki Nowej, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka ChopinaOrkiestra Muzyki Nowej, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopinafot: www.warszawska-jesien.art.pl

W Warszawie trwa 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". To jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat była to jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Muzyka jako komentarz do rzeczywistości - społecznej, politycznej".

Krytyk muzyczny Aleksander Laskowski przypomniał, że muzyka współczesna, podobnie jak film czy malarstwo, nigdy nie była oderwana od rzeczywistości i świata. Zawsze była głęboko zaangażowana w świat, o czym często zapominamy. Jako przykład gość "Klubu Trójki" podaje "Tren dla ofiar Hiroszimy" Krzysztofa Pendereckiego.

Michał Mendyk, krytyk muzyczny dodał, że w przypadku utworów związanych z wydarzeniami historycznymi, tragicznymi pojawiają się oskarżenia o próbę gry na uczuciach odbiorców. Dobrym przykładem jest koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego, który wywołał silne kontrowersje. Spór dotyczył kwestii muzycznych, ale w tle ciągle pozostawała dedykacja, która drażniła wiele osób.

Muzyki współczesnej można nie znać....

Muzyka współczesna często uważana jest za trudną. Zdaniem Aleksandra Laskowskiwgo jej odbiór byłby inny, gdyby istniała odpowiednia edukacja w tym kierunku. Ludzie boją się muzyki i istnieje ogólne przyzwolenie na to, by jej nie znać. – Słyszałem wypowiedzi wybitnych polskich intelektualistów, którzy mówili, że Penderecki jest dla nich za trudny. O filmie Wajdy czy Lyncha nie powiedzą tego, bo wstyd się do czegoś takie przyznać - wyjaśnił.

- Miałem okazję obserwować dzieci obcujące z tzw. muzyką trudną. Ponieważ nie wiedzą, że za taką uchodzi w skupieniu słuchają Mozarta czy Bacha. Reagują w sposób właściwy i bez uprzedzeń. Dzięki temu w przyszłości łatwiej im będzie obcować z wysoką sztuką, czy to z dziedziny rock and rolla czy klasyki - dodał.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Festiwal odbywa się w dniach 16-24 września. Program można znaleźć na stronie warszawska-jesien.art.pl.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.

(mz)