Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.09.2021

Na Litwę dotarł polski transport z pomocą humanitarną w związku z nielegalną migracją

Na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. - Polska w odpowiedzi na zgłoszone przez Litwę zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przesyła kolejne materiały - przekazała w komunikacie ambasada RP w Wilnie.
Posłuchaj
  • Do Wilna dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną z Polski. Nasz kraj wspiera Litwę w związku z kryzysem migracyjnym. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Czytaj także

Konwój zawiera pomoc od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), m.in. pięć dużych namiotów, 500 poduszek i 200 łóżek. - Granica Litwy jest granicą całej Unii Europejskiej. Litwa broni również nas i w naszym interesie jest, by Litwa była jak najlepiej wyposażona - powiedziała dziennikarzom ambasador Polski w Wilnie Urszula Doroszewska.

Jest to już trzeci transport z pomocą humanitarną, który Litwa otrzymała z Polski. Jeden przysłało Ministerstwo Obrony Narodowej, dwa pozostałe pochodzą z RARS. W lipcu Polska przekazała Litwie pomoc humanitarną o wartości prawie 200 tys. euro, m.in. namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce i łóżka polowe. 

"Dziękujemy Polsce za wsparcie" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius, którego w komunikacie cytuje resort. Wiceminister przypomniał, że Polska wspiera Litwę "nie tylko przekazując niezbędne przedmioty", ale także że "Litwę wspierają polscy urzędnicy i eksperci".

"Obecnie sytuacja na granicy ustabilizowała się, ale współpraca i koordynacja działań w celu ochrony wspólnej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej pozostaje sprawą bardzo ważną" - zaznaczył Abramaviczius.

"Polska jest ważnym partnerem i sojusznikiem Litwy w strukturach UE i NATO – wskazuje się w komunikacie. - Intensywna współpraca Litwy i Polski na wszystkich poziomach odzwierciedla wspólne interesy obu krajów, w tym w dziedzinie polityki wschodniej i bezpieczeństwa, oraz podobny stosunek do wyzwań regionalnych i globalnych".

Litwa w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności otrzymała pomoc humanitarną już z 18 krajów UE. W związku z kryzysem migracyjnym na Litwie pracują unijni eksperci, tłumacze, straż graniczna, pracownicy socjalni i ankieterzy z agencji Frontex, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu.

Od tygodnia litewskich funkcjonariuszy w ochronie granicy wspiera 53 polskich policjantów.

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku granicę litewsko-białoruską, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Minionej doby litewscy pogranicznicy na granicy z Białorusią zawrócili około 40 nielegalnych migrantów.


PAP/IAR/dad