Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 06.01.2020

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
Posłuchaj
  • Goście audycji o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i zaślubin Polski z Bałtykiem (Towarzystwo Niepokornych)
Czytaj także

Tematem audycji było omówienie obchodów okrągłych polskich rocznic, które przypadają na rok 2020. - To rok szczególny, który zaprocentuje różnymi akcentami na naszym festiwalu. Upamiętnimy Jana Pawła II, ale będziemy też odnosić się do Bitwy Warszawskiej. Mamy propozycje z Węgier, aby poszerzyć tę tematykę także o wątki międzynarodowe - mówił Arkadiusz Gołębiewski.

- Chcemy także, aby na festiwalu NNW wybrzmiały akcenty małych miejscowości z Mazowsza, które przyczyniły się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Północne Mazowsze być może nie ma wielu atrakcji, ale przelano tam wiele krwi za ojczyznę. Jeśli nie będziemy pielęgnować tej wiedzy, lokalne samorządy mogą się tego zadania nie podjąć. Trzeba do tego wciągać lokalnych społeczników, którym często brakuje odpowiednich struktur - dodał. 

gl12.jpg
P. Gliński: pomnik Bitwy Warszawskiej chcemy odsłonić w jej setną rocznicę

Wystawy i koncerty

Krzysztof Drażba mówił o planowanych obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. - Przygotowaliśmy się do tego momentu od dwóch lat. Pomorze było poza Polską aż 148 lat, nie 123 lata zaborów. Problem jest uzależniony od kalendarza historycznego. Warto przypomnieć, że Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały tego rozstrzygnięcia. Od 17 stycznia 1920 r. rozpoczęło się zajmowanie Pomorza. W kolejnych dniach w lokalnych miejscowościach będziemy pokazywali wystawy i będą organizowane w różnych formach różne wydarzenia, np. odbędą się koncerty patriotyczne - zaznaczył.

- Kulminacja wydarzeń nastąpi w Pucku 10 lutego, gdzie swoją obecność zapowiedział prezydent Polski Andrzej Duda. Będzie tam ustawionych pięć wystaw związanych z walką o niepodległość i granice. Przygotowana jest także wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu - podkreślił.

Upamiętnienia ważnych postaci

- Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, nasze biuro postanowiło także upamiętnić lokalnych działaczy niepodległościowych, społecznościowych i kulturalnych. 10 lutego pan prezydent odsłoni tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi na starówce puckiej, gdzie jeszcze przed I wojną światową prowadził on polski sklep. W okresie XX-lecia był członkiem puckich władz miejskich. Upamiętnimy także Teofila Banickiego. Był to ziemianin, który mieszkał niedaleko Pucka. Przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego był współorganizatorem ataku morskiego na marynarkę wojenną, do którego jednak nie doszło - zwróciła uwagę Katarzyna Lisiecka.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Radny PiS: rozmiar pomnika Bitwy Warszawskiej powinien być stosowny do rangi zwycięstwa

- Będziemy przypominać także wioski leżące k. Lubawy na pięknym zalesionym terenie, gdzie Polacy wygrali plebiscyt wielką przewagą głosów. 11 lipca odsłonimy w miejscowości Groszki odsłonimy także tablicę pamiątkową. Będziemy tam również organizować rajd - zapowiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski

Goście: Katarzyna Lisiecka (IPN), Krzysztof Drażba (IPN)

Data emisji: 06.12.2019

Godzina emisja: 22.06

Polskie Radio 24/pkr