Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 28.07.2020

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jaki ma wpływ na wychowanie i promowanie wartości?

- Bitwa Warszawska toczyła się nie tylko w okolicach Radzymina czy Ossowa, ale - jak wiemy - 5. armia generała Sikorskiego przyjęła duże uderzenie wojsk rosyjskich w okolicach Wkry (...). Tam są groby, pomniki, miejsca pamięci, czyli to, co pomaga dzisiaj wychowywać, przypominać o ważnych dla każdego Polaka wartościach - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wiśniewski, prezes Fundacji Tak dla Rodziny.

Niebawem obchodzić będziemy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W połowie sierpnia świętować będziemy z kolei 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej. W związku z tą rocznicą Fundacja Tak dla Rodziny przygotowała program "W drodze do niepodległości 1920", który odbywa się pod patronatem gminy Strzegowo na Północnym Mazowszu. O tym w audycji "Towarzystwo Niepokornych" mówił prezes fundacji Artur Wiśniewski.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

"To pozwala wychowywać"

Gość PR24 podkreślił, że program "W drodze do niepodległości 1920" realizowany jest ze środków programu wieloletniego "Niepodległa". Wyraził radość z tego, że taki program może być realizowany w społeczeństwie gminy Strzegowo.

- Doceniamy wiele osób, które zaangażowały się w ten projekt, spotykamy nie tylko młodzież czy zorganizowane grupy, ale też i rodziny. Spotykamy się rodzinnie. Dla naszej fundacji, która za główny cel ma umacnianie więzi rodzinnych i małżeńskich, jest to bardzo ważne - podkreślił.

Czytaj również:

- Bitwa Warszawska toczyła się nie tylko w okolicach Radzymina czy Ossowa, ale - jak wiemy - 5. armia generała Sikorskiego przyjęła duże uderzenie wojsko rosyjskich w okolicach Wkry, nad którą leży i Strzegowo, i Glinojeck, i Radzanów, i Joniec, i Sochocin. To są te miejscowości, na których terenie leżą bohaterowie. O tym świadczą groby, pomniki, miejsca pamięci. Ta wartość, która jest właśnie na terenie tych miejscowości, pozwala wychowywać, pozwala przypominać o wartościach, które są ważne dla każdego Polaka - opowiadał o założeniach programu "W drodze do niepodległości 1920" prezes Fundacji Tak dla Rodziny Artur Wiśniewski.

Posłuchaj
23:08 PR24_MPLS 2020_07_27-22-06-24_TN.mp3 Artur Wróblewski o programie "W drodze do niepodległości 1920" ("Towarzystwo Niepokornych" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Artur Wiśniewski (prezes Fundacji Tak dla Rodziny)
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo