Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Sabina Treffler 29.04.2020

"Między nami kobietami": Historia śląskiego Kopciuszka

Joanna Grycik von Schomberg-Godula, żonie hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha była niezwykłą postacią przełomu XIX i XX wieku. O jej niezwykłych losach opowiedziała autorka książek i jej biografka Irena Twardoch, historyk z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Joasia Grycik rodziła się 29 kwietnia, dokładnie 172 lata temu, w biednej rodzinie na Śląsku. Jako kilkuletnia dziewczynka trafiła do domu Karola Goduli, człowieka, który stworzył podwaliny przemysłu przemysłowo-górniczego na Górnym Śląsku. Ekscentryczny miliarder, nazywany królem cynku i węgla, był posądzany o konszachty z diabłem.

Osoba 6-letniej dziewczynki zjednała sobie człowieka stroniącego od ludzi, którego wręcz się bano, do tego stopnia, że zapisał jej znaczną część swojego majątku. Otwarcie testamentu było sensacją w skali Europy.

- Gdy jako pełnoletnia przejęła stery zarządzania tym majątkiem, to pomnożyła go ośmiokrotnie - powiedziała Irena Twardoch.

Pani z ludu

Już jako wykształcona i majętna dziewczyna Joanna otrzymała tytuł hrabiowski von Schomberg-Godul, nawiązujący do jej majątku w Szombierkach oraz herb rodowy nawiązujący do przemysłu górniczego, podobny do herbu Bytomia. Następnie wybrała sobie spośród wielu kandydatów na męża, hrabiego ze zubożałego rodu Schaffgotsch.

Zamężna kobieta postanowiła zadbać najuboższych i prowadziła działalność charytatywną.

W audycji wspomniano o tym skąd wzięły się nazwy wielu dzielnic śląskich miast, ale również o obiektach sakralnych i budynkach użytku publicznego, szkołach i szpitalu powstałych dzięki działalności dobroczynnej Schaffgotschów.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzi: Anna Popek

Gość: Irena Twardoch (historyk)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 23.37

PR24/st