Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marcin Nowak 30.03.2011

Wojna o stadion olimpijski w Londynie

Walka o przyszłość stadionu olimpijskiego w Londynie może trafić do sądu. Jeden z klubów angielskiej Premier League - Tottenham Hotspur chce zaskarżyć decyzję o przyznaniu obiektu ich rywalom - zespołowi West Ham United.
Frank Fredericks (P), szef lekkoatletycznej komisji sportowej i Sebastian Coe (L), szef komitetu organizacyjnego igrzysk Londyn 2012 na stadionie olimpijskim w Londynie kładą ostatni kawałek murawyFrank Fredericks (P), szef lekkoatletycznej komisji sportowej i Sebastian Coe (L), szef komitetu organizacyjnego igrzysk Londyn 2012 na stadionie olimpijskim w Londynie kładą ostatni kawałek murawyfot. PAP/EPA

Decyzję o wyborze popularnych "Młotów" na przyszłego gospodarza stadionu ogłosiła w lutym spółka Olympic Park Legacy Company (OPLC), która zarządza obiektem. Po zakończeniu olimpijskich zmagań West Ham miał rozgrywać na tej arenie swoje mecze piłkarskie.

Zrezygnowano z oferty Tottenhamu, który proponował przebudowę stadionu po igrzyskach. Władze "Kogutów" chciały zlikwidować bieżnię lekkoatletyczną, ale proponowały zainwestowanie w pobliski stadion Crystal Palace, który posiada zaplecze lekkoatletyczne. Miało to zwiększyć atrakcyjność oglądania meczy piłki nożnej na obiekcie olimpijskim i w ten sposób zapewnić opłacalność inwestycji.

Ofertę Tottenhamu wsparły środowiska piłkarskie, a ofertę West Hamu - środowiska lekkoatletyczne. W końcu OPLC zdecydowało się poprzeć "Młoty".

Rekomendacja OPLC nie jest jednak wystarczająca. Decyzję musi jeszcze ratyfikować brytyjski rząd oraz burmistrz Londynu Boris Johnson.

Teraz OPLC potwierdziła, że Tottenham ma zamiar skierować przeciwko spółce sprawę do sądu. Odpowiednie pismo w tej sprawie trafiło już do władz firmy.

Olympic Park Legacy Company twierdzi, że wszelkie procedury przy wyborze zostały spełnione, decyzja zapadła prawidłowo po bezstronnym, rzetelnym i sprawiedliwym rozpatrzeniu obu ofert klubów. Rzeczniczka spółki uważa, że jeśli sprawa trafi na wokandę - potwierdzi to także sąd.

Teraz OPLC, rząd brytyjski i urząd burmistrza Londynu mają cztery tygodnie na rozpatrzenie pisma przesłanego przez prawników Tottenhamu. Władze "Kogutów" wyraziły w nim zaniepokojenie procedurą, która doprowadziła do wyboru West Hamu na gospodarza stadionu olimpijskiego przez OPLC.

Stadion Olimpijski powstał w Stratford we wschodniej części stolicy Wielkiej Brytanii. Jest już niemal gotowy. Będzie to główna arena najbliższych igrzysk, z widownią na 80 tys. miejsc. W pobliżu znajduje się obecny stadion "Młotów" - Upton Park, który jest znacznie mniejszy (35 tys. miejsc). Podobną wielkość ma obiekt Tottenhamu, zbudowany w 1899 roku White Hart Lane (36 tys.). Według planów obu zainteresowanych klubów, Stadion Olimpijski zostałby po igrzyskach zmniejszony do 60 tys. miejsc.

man, goal.com, polskieradio.pl