Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 23.05.2020

"Artysta musi reagować na rzeczywistość". Dyrektor teatru Wierszalin o czasie pandemii

- Być może rodzi się jakaś nowa odmiana teatru, w której możemy posługiwać się internetem - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru Wierszalin, Piotr Tomaszuk. Gośćmi audycji byli też: Jadwiga Majewska, Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca i Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego. 

Goście PR24 opowiadali między innymi o tym jak radzą sobie instytucje kultury, którymi kierują w dobie koronawirusa. Jak mówił dyrektor teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk, nowa pandemiczna rzeczywistość jest trudna, ale on sam jest optymistą.

- Reżyseruję od prawie 40 lat i nigdy nie byłem tak zaszokowany. Starałem się postępować więc z aktorami tak jak kapitan okrętu, który musi przetrwać i zacząłem szukać widowni - mówił. Dodał, że poszukiwanie widowni w sieci opłaciło się bo jak zauważył, w kolejce do tego by zobaczyć "Objazd Mickiewiczowski" stoi już kilkanaście miast i wiele szkół. 


kino film 1200 free
Dr Łukasz Jasina: wielu ludzi może już nie wrócić do kin

"Jeździmy wirtualnie"

Obejmuje on udostępnienie mickiewiczowskich archiwaliów Teatru Wierszalin dedykowanych grupom szkolnym i klasom zgodnie z życzeniem zamawiającego czyli nauczyciela wraz z możliwością realnego, bo realizowanego w czasie rzeczywistym, a odbywającego się za pośrednictwem sieci, spotkania z twórcami: reżyserem, aktorami i muzykami.

- Jeździmy wirtualnie, spotykamy się realnie. Przenosimy w rzeczywistość wirtualną nasze tradycyjne spotkania z uzdolnioną humanistycznie młodzieżą i jej ambitnymi nauczycielami – mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor teatru.

"Postulat artystów tańca"

Jadwiga Majewska, krytyk tańca i Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca dodała, że dla niej samej, czas pandemii to także trudny czas. - Scena tańca to scena w dużej mierze niezależna i działania niezależne artystów. Dla artystów tańca to trudny czas bo teatr tańca opiera się na kontakcie jednego tancerza z drugim tancerzem i na kontakcie z widzem - zauważyła.

Dodała, że artyści tańca aktywowali więc archiwalia, ale napotkali trudności infrastrukturalne dlatego jednym z postulatów do ministerstwa kultury jest to, by między innymi spisywać profesjonalną dokumentację spektaklu tanecznego. - To postulat istotny bo bogatsze teatry wyciągają teraz z półki to co mogą pokazać - zauważyła.


kultura-1200-tt.jpg
Online, czyli kultura w czasach epidemii

"Zaradzić w przyszłości"

Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego podkreślił, że pojawiły się głosy by Instytut wziął na siebie koordynację prac nad tym, jak powinien wyglądać powrót do normalnego funkcjonowania teatrów i by podjął środki zaradcze na przyszłość.

- Trzeba pamiętać, że spora część artystów nie ma stałego zatrudnienia w formie umowy o pracę więc z dnia na dzień straciła źródło utrzymania. Teraz obserwujemy wszystko, chcielibyśmy wypracować jednak sposoby na to, by w przyszłości być przygotowanym na to, że życie teatralne może stanąć, a teatr jako sztuka dawna, radził sobie z tymi sytuacjami - dodał.


W drugiej części audycji, o ustawie na którą twórcy czekają od 30 lat.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście:  Jadwiga Majewska (krytyk tańca, Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca), Jarosław Cymerman (Instytut Teatralny) i Piotr Tomaszuk (dyrektor teatru Wierszalin)
Data emisji: 23.05.2020
Godzina emisji: 20.06