Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aleksandra Tykarska 16.12.2019

Losy Polaków na Łotwie i w Mołdawii

Na terenie całej Europy Wschodniej wiele było miejsc, w których żyły całe pokolenia Polaków. To nie tylko okolice Wilna, Wołyń czy Lwów, lecz także rzadziej wspominane Łotwa czy Mołdawia.
Posłuchaj
  • Losy Polaków na Łotwie i w Mołdawii (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Czytaj także

W audycji posłuchaliśmy więc o społeczno-kulturalnej działalności Polaków w Mołdawii, między innymi o czasopiśmie "Jutrzenka" i Stowarzyszeniu Polska Wiosna w Mołdawii. Opowiedział o tym jego prezes Oksana Bondarczuk. O polskiej mniejszości na Łotwie, która liczy około 40 tys. osób - jej historii i funkcjonowaniu w społeczeństwie łotewskim - posłuchaliśmy w korespondencji Kamila Zalewskiego.

- Tereny dzisiejszej Łotwy Polacy zamieszkują od XVI wieku. Największe skupiska naszych rodaków znajdują się we wschodniej części kraju, czyli w Ładgalii nazywanej Inflantami Polskimi, a także w Kurlandii oraz w Rydze - tłumaczył Kamil Zalewski. - Polskie społeczeństwo zawsze stawiane jest jako wzór integracji z łotewskim społeczeństwem. 

Do tego wyprawa na Antarktydę, w której Michał Składanowski zawiezie trzy obrazy namalowane przez lwowiankę Olenę Budzak do ukraińskiej stacji badawczej Wiernadski, położonej na antarktycznej wyspie Galindez. Na płótnach artystka namalowała szarotkę,  przebiśnieg i lwowską wieżę prochową. Skąd wziął się taki pomysł? 


Dla słuchaczy mieliśmy kilka egzemplarzy czasopisma "Jutrzenka" i książkę o Polakach w Mołdawii.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Mariana Kril i Kuba Borysiak

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 18.10


at/gs