Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 06.12.2019

Jacek Ozdoba: ustrój sądów to wyłączna kompetencja krajów członkowskich UE

- Od sądów europejskich, a także od Sądu Najwyższego oczekuję, że jak są spory, to ich rozstrzygnięcia nie będą prowadzić do chaosu prawnego. Ten chaos prawny jest podyktowany, jak sądzę, działaniami okołopolitycznymi - powiedział w PR24 Jacek Ozdoba (Solidarna Polska). Gościem audycji "Dwie Strony" była także Paulina Matysiak (Lewica).
Posłuchaj
  • 6.12.2019, 'Dwie Strony". Goście: Paulina Matysiak (Lewica), Jacek Ozdoba (Solidarna Polska)
Czytaj także

Goście Polskiego Radia 24 skomentowali uchylenie przez Sąd Najwyższy uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Jacek Ozdoba stwierdził, że obecna sytuacja kompromituje Sąd Najwyższy. - Ustrój sądownictwa, to wyłączna kompetencja krajów członkowskich UE - podkreślał w Polskim Radiu 24. 

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Ozdoba: jestem za twardym rozwiązaniem, sędzia łamiący prawo musi być wyrzucony z zawodu

Próba nadania nowej narracji

Poseł Solidarnej Polski w odniesieniu do czwartkowego orzeczeniu SN, który uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w spr. odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, podkreślił, że "procedura wyboru sędziego kończy się wtedy, kiedy ma odebraną przysięgę przez prezydenta RP".

- A to, że ktoś uważa inaczej, to tak, jakby próbował nadać nową narrację, tworzyć inaczej państwo. Nie przestrzega wtedy konstytucji - powiedział Jacek Ozdoba, prawnik z wykształcenia.

Gość PR24 podkreślił w swoich wypowiedziach, że od sądów europejskich, a także od Sądu Najwyższego oczekuje, że rozstrzygnięcia sporów prawnych "nie będą prowadzić do chaosu prawnego". - Obecna sytuacja kompromituje SN. Ten chaos prawny jest podyktowany, jak sądzę, działaniami okołopolitycznymi - stwierdził. - Spory kompetencyjne pomiędzy instytucjami to wyłączna kompetencja Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

Wyroku sądowe muszą być pewne

Na inny aspekt prawnych konsekwencji wynikających z omawianej decyzji Sądu Najwyższego zwróciła uwagę Paulina Matysiak. Posłanka Lewicy podkreślała, że nie studiowała prawa, ale jako obywatelce zależy jej na sprawnych i wiarygodnych sądach. - Władza sądownicza, to taki bezpiecznik. Czasami trzeba do sądu jednak pójść, a to wiąże się z dużym stresem. Dlatego wyroki muszą być pewne - powiedziała w PR24 Paulina Matysiak, w opinii której omawiane orzeczenie SN "może powodować duże zamieszanie i duży chaos dla zwykłych obywateli".

Czytaj także:
Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta: orzeczenie SN to bardzo niebezpieczny precedens

- Pojawia się pytanie, co z wyrokami wydanymi przez sędziów nominowanych przez KRS? Nie wyobrażam sobie, żeby tych kilkadziesiąt tysięcy wyroków teraz zmieniać. Wolałabym, żeby takich sytuacji nie było. A czy za kilka lat ktoś nie będzie odwracał do góry nogami naszego wyroku np. w sprawie rozwodowej? - pytała na antenie Polskiego Radia.

Posłanka Lewicy podkreślała, że zamiast rozmawiać o SN, wolałaby zastanawiać się nad tym, co w wymiarze sprawiedliwości należy w Polsce poprawić, i w jaki sposób można tego dokonać.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu Dwie Strony był Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb/

--------------------

Data emisji: 06.12.2019

Godzina emisji: 8.10