Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 05.02.2020

Jan Strzeżek: państwo daje sędziom bardzo wiele przywilejów

- Mam wrażenie że wszyscy zgodzą się z tezą, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna (..) możemy się różnić tylko w kwestii, w jaki sposób ma zostać przeprowadzana - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Strzeżek (Porozumienie). W audycji "Dwie strony" wzięła udział również Monika Pawłowska (Lewica).

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.

Sequence 01.00_00_19_18.Still310.jpg
Jan Kanthak: sędzia Juszczyszyn stał się celebrytą

Jan Strzeżek podkreślał, że sędziowie otrzymują ze strony państwa wiele przywilejów. - Pamiętajmy że sędziowie mają bardzo wiele profitów ze strony państwa (..) m.in. immunitet oraz dobre, jak na polskie warunki, pieniądze. Jeżeli państwo tyle daje sędziom, to może równie dużo oczekiwać. Oczekiwania kierowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy nie są na tyle duże, żeby przed nimi protestować. Gdyby opozycji naprawdę zależało na tym, by ustawę o sadach powszechnych zreformować, to mieli na to okazję w Senacie - zauważył radny.

Zdaniem Moniki Pawłowskiej reforma sądownictwa nie jest sukcesem. - Oczywiście że nie będziemy popierać zmian w wymiarze sprawiedliwości, to żadna reforma lecz deforma. Odkąd PiS zaczął majstrować w sądownictwie czas oczekiwania na proces się wydłużył i ogólnie sytuacja w sądach się pogorszyła. Przez lata próbuje się stworzyć wizję sędziów jako kasty, aby wykorzystywać wymiar sprawiedliwości do własnych celów. W tej chwili jest on w ruinie a sędziowie są zastraszani - dodała.

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów, ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Monika Pawłowska - Lewica,  Jan Strzeżek - Porozumienie

Data emisji: 05.02.2020

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka