Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 12.05.2021

"Jeśli Wróblewski przepadnie w Senacie, będzie to decyzja polityczna". Mosiński o głosowaniu ws. RPO

- Jeśli kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego nie przejdzie, będziemy myśleć co dalej zrobić z klinczem, jaki powstanie z winy Senatu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. Gościem audycji był też Dariusz Kurzawa z PSL-Koalicji Polskiej.

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO 15 kwietnia. W głosowaniu przepadły kandydatury Sławomira Patyry i Piotra Ikonowicza. By jednak kandydat Sejmu mógł objąć urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat.

Najbliższe posiedzenie tej izby zaplanowane jest na środę, czwartek i piątek. Na pytanie, jak zagłosuje PSL-Koalicja Polska, Dariusz Kurzawa powiedział, iż w tej sprawie znana jest deklaracja Jana Filipa Libickiego, który wstrzyma się od głosu, a pozostali dwaj senatorowie będą przeciwni kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego.

"Powinna być osoba bezpartyjna"

wróblewski 1200 pap (1).jpg
"Biuro RPO powinno być bardziej spluralizowane". Wróblewski po spotkaniu z senatorami KO

- Mówiliśmy od początku jasno, żaden czynny polityk nie może sprawować funkcji RPO, to powinna być osoba bezpartyjna. Proponowaliśmy, by wyłonić taką osobę spośród np. prawników czy przedstawicieli uczelni, aby ta postać była mniej kontrowersyjna - powiedział Dariusz Kurzawa i dodał, iż z arytmetyki wynika, że ta kandydatura przepadnie w Senacie.

Jan Mosiński z PiS dodał, że złą decyzją byłaby ta, która zdecyduje o odrzuceniu kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego, ponieważ wpisywałaby się ona wtedy w konflikt opozycji z rządem Zjednoczonej Prawicy. Zauważył, że taka decyzja będzie decyzją polityczną, a nie merytoryczną.

- Przypomnę, że poprzedni Rzecznicy Praw Obywatelskich także pełnili różne funkcje, byli senatorami i posłami i wówczas nikomu to nie przeszkadzało. Jeśli jednak ta kandydatura nie przejdzie, będziemy myśleć, co dalej zrobić z klinczem, jaki powstanie z winy Senatu - mówił Jan Mosiński.

PO i Lewica przeciw

W 100-osobowym Senacie popierający Bartłomieja Wróblewskiego klub PiS liczy 48 senatorów, co oznacza, że brakuje mu trzech głosów, by akceptacja kandydata przez izbę była możliwa. Zdecydowanie przeciwne Bartłomiejowi Wróblewskiemu stanowisko wielokrotnie przedstawiała Koalicja Obywatelska oraz Lewica.

Posłuchaj
20:36 PR24_mp3 2021_05_12-08-07-01.mp3 J. Mosiński (PiS) i D. Kurzawa (PSL-Koalicja Polska) o wyborze RPO ("Dwie strony")

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Jan Mosiński (PiS) i Dariusz Kurzawa (PSL-Koalicja Polska)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina: 08:07