Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.03.2022

Zakaz importu węgla z Rosji. Anna Kwiecień: te środki zasilają rosyjską armię

- Polska od początku wojny domagała się pełnego embarga na sprowadzanie węglowodorów z Rosji do UE, nie spotkało się to ze zrozumieniem m.in. Niemiec czy Francji. Musimy niezależnie od przepisów unijnych wprowadzić przepisy zabraniające prywatnym podmiotom ściągania rosyjskiego węgla - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji była także Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.

"Wymiar etyczny i symboliczny"

Anna Kwiecień podkreślała, jak ważne jest odcięcie Rosji od źródeł finansowania gospodarki. - Istotny jest wymiar etyczny i symboliczny. Dzisiaj Rosja jest nadal zasilana środkami finansowymi płynącymi z UE poprzez zakup węglowodorów, część z nich zasila armię rosyjską. Warto sięgnąć pamięcią do kwestii omijania embarga nałożonego na Rosję w roku 2014, gdy dziesięć państw UE pomimo tego wysyłało do Rosji broń. Dzisiaj ta broń zabija Ukraińców. To pokazuje obłudę, hipokryzję tych państw, które mają na sztandarach praworządność i powinny świecić przykładem - stwierdziła.

Urszula Pasławska podkreślała, że kraje Europy, pomimo tego, że przyjęły w pewnych kwestiach wspólne stanowisko, zaczynają się uchylać od dalszych decyzji, a nałożone na Rosję sankcje nie są efektywne. Przypominała, że Polska była poważnym importerem rosyjskiego węgla i trzeba było to zablokować.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zamknięcie przejść granicznych

Poseł PSL zwróciła też uwagę na odbywający się przez terytorium Polski import do Rosji innych towarów. - Widzimy TIR-y, które przyjeżdżają do Obwodu Kaliningradzkiego, na Białoruś. Jak pojawił się problem z uchodźcami na granicy białoruskiej, z dnia na dzień zamknięto granicę w Kuźnicy - dlaczego teraz nie mogą być zamknięte te przejścia - pytała i dodała, że kontrole na granicach Obwodu Kaliningradzkiego i z Białorusią są "papierowe". - Nie ma możliwości rozładunku. Pytanie, co wiezie na Białoruś TIR z "pomocą medyczną", trzeba to uszczelnić, kontrolować - zaznaczyła.

- Zgadzam się, że Europa, w tym Niemcy i Francja, robiła po Donbasie poważne interesy z Rosją. Najwyższy czas by UE przestała robić interesy z krajami reżimowymi, także z Rosją - mówiła Urszula Pasławska.

Anna Kwiecień odniosła się do tej wypowiedzi. - TIR-y, które trafiają na Białoruś czy do Rosji, są ładowane we Francji, w Holandii czy Niemczech, oczekiwałabym od europarlamentarzystów Europejskiej Partii Ludowej bardzo twardej postawy w stosunku do swoich kolegów (…). Zamknięcie granic to wyłącznie kompetencja Komisji Europejskiej, to na poziomie UE powinno być jasne stanowisko. Gdybyśmy to my zamknęli granice, musielibyśmy zapłacić odszkodowanie - argumentowała.

Posłuchaj
22:22 PR24 2022_03_30-08-07-50.mp3 Anna Kwiecień i Urszula Pasławska o zakazie importu węgla z Rosji (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Zaktualizowana polityka energetyczna ma uwzględniać suwerenność energetyczną, której - jak się wskazuje - szczególnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pochodnych, takich jak LPG, olej napędowy, benzyna, nafta, importowanych z Rosji i innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi.

Zrewidowana polityka ma też zakładać działania ograniczające zapotrzebowanie na paliwa kopalne z Rosji i innych krajów objętych sankcjami. Polska ma też dążyć do stopniowego zmniejszania zależności gospodarki od gazu ziemnego i ropy naftowej, jednakże w perspektywie najbliższych dekad wciąż niezbędne jest zagwarantowanie pewności ich dostaw do odbiorców.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Anna Kwiecień, Urszula Pasławska

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka