Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 29.12.2021

"Próba wywołania w społeczeństwie histerii totalnej inwigilacji". Rzymkowski o Pegasusie

- Mamy próbę rzucenia złego światła na rząd, wywołania w społeczeństwie histerii totalnej inwigilacji, że nikt nie może czuć się bezpiecznie i swobodnie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski, komentując informacje, jakoby telefon obecnego senatora KO Krzysztofa Brejzy miał zostać zhakowany w 2019 roku przez system Pegasus.
Tomasz RzymkowskiTomasz RzymkowskiPR24
Posłuchaj
  • Tomasz Rzymkowski gościem Piotra Nisztora (Stan rzeczy)
Czytaj także

Do zhakowania telefonu senatora KO Krzysztofa Brejzy miało dojść w czasie, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi i był szefem sztabu KO. To trzecia osoba z Polski, u której podobno doszło do włamania za pomocą systemu Pegasus. Wcześniej agencja AP informowała o zhakowaniu telefonów Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie obawia się systemu Pegasus. - Nie wiem nawet, czy Polska posiada na licencję na korzystanie z tego systemu. Mamy próbę rzucenia złego światła na rząd, wywołania w społeczeństwie histerii totalnej inwigilacji, że nikt nie może czuć się bezpiecznie i swobodnie. To wyłącznie histeria. Nie pamiętam, żeby dochodziło do rozdzierania szat, gdy rządziła PO, a dziennikarze byli inwigilowani przez służby specjalne - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Dodał, że podsłuchy w trybie operacyjnym lub procesowym były, są i będą w Polsce wykorzystywane pod nadzorem sądów przez służby specjalne. - To nie ulega żadnej wątpliwości. Dlaczego z podsłuchów nie skorzystano, gdy ABW informowała najważniejsze osoby w państwie o piramidzie finansowej Amber Gold? Użyto ich dopiero, gdy z orbity wypadł Michał Tusk, który współpracował z firmą OLT Express - tłumaczył Rzymkowski. 

Czytaj również:

Roman Giertych przekonuje, że był atakowany przez system Pegasus, którego rzekomo używali funkcjonariusze CBA. Mecenas oskarżył też Biuro, że przekształciło się w "zorganizowaną grupę przestępczą do inwigilowania opozycji", i porównał je do Służby Bezpieczeństwa. - Nie można insynuować przestępstw organom władzy publicznej, funkcjonariuszom, którzy z narażeniem życia troszczą się o bezpieczeństwo państwa polskiego. CBA dba o to, aby polskiego sektora publicznego nie trawiła korupcja. To, co robi Roman Giertych, powinno spotkać się ze stanowczą reakcją właściwych organów CBA i ministra koordynatora służb specjalnych. Polityk, który insynuuje przestępstwa, których nie jest w stanie udowodnić, powinien zniknąć z przestrzeni publicznej  - podkreślił Rzymkowski.

Posłuchaj

22:42 PR24 2021_12_29-19-05-49.mp3 Tomasz Rzymkowski gościem Piotra Nisztora (Stan rzeczy)

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press grupa Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, poinformowała, że senator KO Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą oprogramowania Pegasus, opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. - w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wcześniej Citizen Lab informowała, że inwigilowani za pomocą Pegasusa mieli być także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 29.12.21

Godzina emisji: 19.06

PR24