Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 08.02.2022

Patryk Jaki: powinniśmy wypowiedzieć umowy związane z KPO

 - Skoro tamta strona łamie traktat, to dla nas on też nie jest obowiązujący. Zgodziliśmy się na utworzenie wspólnych europejskich podatków. Polska ręczy za kredyt innym państwom, a pieniądze na to pochodzą z nowych podatków np. od plastiku. Ręczymy za inne państwa i nie otrzymujemy nawet złotówki - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Patryk Jaki.
Posłuchaj
  • Patryk Jaki gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie swój projekt dotyczący zmian w sądownictwie, który m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Według prezydenta likwidacja Izby Dyscyplinarnej ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

Jednak zdaniem Patryka Jakiego liczenie na to jest naiwnością. - Do tej pory było tak, że Polska ciągle ustępowała w sprawach kluczowych i fundamentalnych z punktu widzenia naszego ustroju. Tylnymi drzwiami zgodziliśmy na zmianę traktatu, chodzi o warunkowość. Polska zgodziła się na pakiet Fit for 55 oraz inne głupie inicjatywy europejskie. W zamian za to dostawaliśmy tylko po głowie. Polska wyciągała rękę, co powodowało, że były kolejne żądania. Trzeba być naprawdę naiwnym, żeby liczyć na to, że tym razem będzie inaczej. Fakty wyglądają tak, że ten projekt nie będzie miał naszego poparcia - podkreślił Patryk Jaki.

Czytaj także: 

Zdaniem europosła PiS najgorsza w projekcie jest propozycja utworzenia weryfikacji sędziego. - W związku z tym prezydent bierze pod uwagę, że podstawa powoływania sędziów przez lata rządów PiS jest wątpliwa. Mówi dokładanie to, co Platforma Obywatelska. Tymczasem tę podstawę prawną stworzył prezydent Andrzej Duda. Po jego wetach nie ma ustaw PiS czy Solidarnej Polski. To są ustawy prezydenta Dudy. Dodatkowo, jeżeli zaczniemy weryfikować sędziów powołanych przez KRS (1,5 tys. sędziów, którzy wydali ponad milion wyroków), to będzie oznaczało, że sądy będą musiały się tylko tym zajmować, zamiast wydawać wyroki. To spowoduje totalny chaos prawny, nikt niczego nie będzie już pewny. Na tę propozycję nigdy się nie zgodzimy - tłumaczył Jaki.

Wypowiedzenie umowy 

Nie wykluczył też stanowiska, że Polska powinna się wycofać z Europejskiego Planu Odbudowy. - Możemy zgadzać się na wszystko i tym samym zachowywać jak państwo siódmej kategorii. Możemy też powiedzieć, że skoro zabierają nam pieniądze, to będziemy je odliczać od naszej składki. Skoro tamta strona łamie traktat, to dla nas on też nie jest obowiązujący. Zgodziliśmy się na utworzenie wspólnych europejskich podatków. Polska ręczy za kredyt innym państwom, a pieniądze na to pochodzą z nowych podatków np. od plastiku. Ręczymy za inne państwa i nie otrzymujemy nawet złotówki. Powinniśmy wypowiedzieć umowy związane z KPO - stwierdził polityk Solidarnej Polski. 

Posłuchaj

22:20 PR24 2022_02_08-19-06-32.mp3 Patryk Jaki gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

Prezydencka nowela

Prezydencki projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, umożliwienie członkom Izby przejście do innej izby SN lub w stan spoczynku. Prezydent zastrzegł, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej nie oznacza likwidacji odpowiedzialności sędziów. Zgodnie z projektem pojawi się Izba Odpowiedzialności Zawodowej, a wszyscy sędziowie będą traktowani w identyczny sposób. Jak zaznaczył Andrzej Duda, podobne rozwiązania funkcjonują już w polskim prawie administracyjnym. Sędziowie do nowej Izby będą wybierani w drodze losowania spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i nie będzie można się od tego zwolnić.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski (wp.pl)

Gość: Patryk Jaki (europoseł PiS)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24