Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.10.2020

Kara UOKiK za Nord Stream 2. Ekspert: Gazprom od początku łamie prawo

Mariusz Marszałkowski odniósł się w Polskim Radiu 24 do kary, jaką UOKiK nałożył na firmy uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2. - Gazprom od początku łamie prawo - stwierdził ekspert z portalu BiznesAlert.pl.

Prezes UOKiK nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Streamu 2. W ocenie urzędu spółki finansujące gazociąg działały umyślnie, dlatego zostały ukarane maksymalnymi sankcjami finansowymi, wynoszącymi w każdym przypadku 10 proc. rocznego obrotu - Gazprom (29,08 mld zł), Engie Energy (55,5 mln zł), Uniper (29,9 mln zł), OMV (87,7 mln zł), Shell (30,2 mln zł) oraz Wintershall (30,8 mln zł).

Czytaj więcej
shutterstock nord stream 2 1200.jpg
Sprawa Nord Streamu 2. Rosyjska prasa przewiduje wieloletni spór sądowy z UOKiK ws. grzywny dla Gazpromu

Mariusz Marszałkowski zauważył, że UOKiK jest dopiero na początku całej procedury. Przypomniał, że podobnego typu operacje trwały około pięciu lat. - W przypadku Gazpromu i pozostałych spółek może to trwać jeszcze dłużej z racji tego, że to są wielkie podmioty. Ponadto procedura będzie pewnie zahaczać o sądy unijne - zaznaczył gość PR24.

Posłuchaj
10:10 PR24_MPLS 2020_10_09-16-48-41.mp3 Mariusz Marszałkowski o karze UOKiK na firmy budujące Nord Stream 2 (PR24/Świata pogląd)

"Automatyczny brak zgody"

Prezes UOKiK nakazał stronom rozwiązanie umów zawartych w celu finansowania Nord Streamu 2. W jego ocenie pozwoli to na przywrócenie stanu konkurencji sprzed dokonania koncentracji. Spółki mają 30 dni od otrzymania decyzji na rozwiązanie kontraktów, zaś w przypadku zaskarżenia decyzji do sądu - od jej uprawomocnienia.

Ekspert przypomniał również, że UOKiK jest instytucją antymonopolową, która działa według zasad narzuconych przez Unię Europejską. - Według regulacji unijnych, firmy chcące budować Nord Stream 2 musiały uzyskać zgodę urzędów w Niemczech i w Polsce. W Niemczech po trzech miesiącach zgodę uzyskały, a w Polsce UOKiK poprosił o złożenie wyjaśnień. Firmy nie zrobiły tego, tylko wycofały swój wniosek. To w rozumieniu prawa oznacza automatycznie brak zgody na założenie konsorcjum - przypomniał Mariusz Marszałkowski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Świata pogląd"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Mariusz Marszałkowski
Data emisji: 09.10.2020
Godzina emisji: 16.48

jp