Martin Ruszkiewicz 20.12.2013

PŚ w Engelbergu: komplet Polaków w konkursie

Sześciu Polaków wystąpi w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Engelbergu. Kwalifikacje wygrał Wolfgang Loitzl. Najlepiej z zawodników Łukasza Kruczka spisał się Klemens Murańka, który zajął drugie miejsce.
Kamil StochKamil StochIAR
  • Klemens Murańka po kwalifikacjach w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)
  • Łukasz Kruczek po kwalifikacjach w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)
  • Kamil Stoch po kwalifikacjach w skokach narciarskich w Engelbergu (IAR)

Klemens Murańka zajął drugie miejsce w piątkowych kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. Polak przegrał tylko z Austriakiem Wolfgangiem Loitzlem. W szwajcarskim konkursie wystąpi sześciu biało-czerwonych.
19-letni Murańka za skok na odległość 134,5 m otrzymał notę 144,6 pkt. Zwyciężył Loitzl (138 m, 145,4 pkt), a na trzeciej pozycji uplasował się jego rodak Thomas Diethart (135 m, 142,4 pkt).
Awans z kwalifikacji, które odbywały się w trudnych warunkach (padał śnieg z deszczem), wywalczyło jeszcze dwóch polskich zawodników: Jan Ziobro sklasyfikowany został na 15. pozycji (130 m, 136 pkt), a Dawid Kubacki na 27. (127,5 m, 131 pkt).
Zapewnione miejsce w sobotnim konkursie miało trzech innych podopiecznych trenera Łukasza Kruczka: triumfator niedzielnej rywalizacji w Titisee-Neustadt Kamil Stoch oraz Piotr Żyła i Maciej Kot. Wszyscy są w czołowej dziesiątce PŚ spośród skoczków zgłoszonych do szwajcarskich zawodów.
Z tego grona najlepiej spisał się Żyła - 136 m (ale z wyższej belki); Kot uzyskał 123,5 m, a Stoch nie skakał.
Lider klasyfikacji generalnej Austriak Gregor Schlierenzauer osiągnął 135 m.
Podczas piątkowych treningów najlepsi byli Stoch i Norweg Anders Bardal.
26-letni Stoch, mistrz świata, ma bardzo dobre wspomnienia z Engelbergu, bowiem był tu drugi w 2011 i 2012 roku. Za każdym razem przegrywał z Austriakiem Andreasem Koflerem. Z kolei Adam Małysz zwyciężył w 2001 roku.
Co ciekawe, 20 lat temu w Szwajcarii pierwszy pucharowy sukces zanotował Fin Janne Ahonen; miał wtedy 16,5 roku.

Relacja NA ŻYWO z kwalifikacji:

14:56 Na zakończenie Gregor Schlierenzauer uzyskał 135 metrów.

14:55 Kamil Stoch zrezygnował ze skoku.

14:53 Anders Bardal, który był najlepszy na pierwszym treningu, skoczył 136 metrów.

14:52 Słaby skok Macieja Kota - tylko 123,5 metra. Dużo lepiej Piotr Żyła - 136 metrów.

14:50 Za nami skoki zawodników, którzy musieli się kwalifikować do konkursu. Wygrał Wolfgang Loitzl przed Klemensem Murańką. Teraz czekamy na skoki zawodników pierwszej "10" PŚ.

14:42 Wolfgang Loitzl skacze 138 metrów i spycha Murańkę na drugą pozycję.

14:37 Jan Ziobro ląduje na 130. metrze i plasuje się w tym momencie na ósmym miejscu. W konkursie będziemy więc w sobotę oglądać komplet Polaków!

14:35 Drugi z Polaków, Dawid Kubacki, skoczył 127,5 metra, daje mu to 16. miejsce i pewny udział w konkursie!

14:28 Za nami skok pierwszego z Polaków, Klemens Murańka poleciał na 134,5 metra, trochę zachwiał się przy lądowaniu, ale dostał wysokie noty i objął prowadzenie!

14:17 Poprawiły się warunki na skoczni. Dellasega tak jak Diethart skacze 135 metrów i jest drugi. Sędziowie ponownie obniżają belkę.

14:15 Austriak Diethart frunie aż 135 metrów. Zdecydowane prowadzenie.

14:14 Bardzo dobry skok Justina, który w tym momencie wpada na pierwszą pozycję.

14:07 Sędziowie obniżyli rozbieg, więc Grigoliemu wystarczyło 127 metrów, aby objąć prowadzenie.

14:02 Najdalej póki co skoczył Fin Asikainen - 128 metrów.

14:00 W kwalifikacjach bierze udział 53 zawodników. Oznacza to, że odpadnie tylko 13. Zapewniony awans z polskich zawodników ma Kamil Stoch, a także Piotr Żyła i Maciej Kot, którzy co prawda nie jest w czołowej "10", ale w Engelbergu nie startuje kilku zawodników, którzy awans mieliby zapewniony.