Aneta Hołówek 16.01.2011

W Sapporo Małysz piąty, wygrana Koflera

Adam Małysz zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Wygrał Austriak Andreas Koffler, drugie miejsce zajął Niemiec Severin Freund.
Adam MałyszAdam Małysz fot. PAP/EPA

Trzeci był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Thomas Morgenstern.

Polak po pierwszej serii był trzeci dzięki skokowi na odległość 131 metrów. W drugiej serii trudne warunki pogodowe zdecydowały, że wylądował zaledwie na 114 metrze. W tej sytuacji znalazł się poza podium.

Konkurs przebiegał w loteryjnych warunkach i chociaż wiatr sprzyjał skoczkom to różnice w jego sile pomiędzy poszczególnymi zawodnikami, skaczącymi nawet jeden po drugim, przekraczały często 2 metry na sekundę.

Po raz pierwszy w tym sezonie punkty Pucharu Świata zdobyli Rafał Śliż i Piotr Żyła. Śliż zajął 24. miejsce ze skokami na odległość 103 i 113,5 metra. Żyła został sklasyfikowany dwie pozycje niżej (101/106,5 metra). Poza trzydziestką zawody ukończył Maciej Kot. Jego 95,5 metra dało mu 45. miejsce.

Małysz utrzymał czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Ma 695 punktów, o 58 mniej od trzeciego Simona Ammanna i 76 mniej od drugiego Andreasa Koflera. Prowadzi ze zdecydowaną przewagą Thomas Morgenstern (1223 punkty).