Paweł Gawlik 21.01.2011

Małysz znów najlepszy! Wygrywa w Zakopanem

Po raz pierwszy od 2007 roku Adam Małysz wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem nie miał sobie równych.
Adam Małysz na najwyższym stopniu podiumAdam Małysz na najwyższym stopniu podiumfot. PAP/Grzegorz Momot
  • Adam Małysz: czuję wielką ulgę
  • Małysz: cieszę się, że to się stało w Zakopanem
  • Apoloniusz Tajner: Morgenstern jest jakiś nieswój
  • Kibice szczęśliwi po sukcesie Adama Małysza

Małysz prowadził już po pierwszej serii, po fantastycznym skoku na 138,5 metra. Drugi był Niemiec Severin Freund, a trzeci - Austriak Gregor Schlierenzauer. Freund uzyskał odległość 137 m. a Schlierenzauer - 131, 5 m. Obaj skakali jednak z wyższej belki niż Polak.

Na czwartym miejscu po pierwszej serii znajdował się lider Pucharu Świata, Thomas Morgenstern. Do drugiej serii awansowali także Kamil Stoch, Stefan Hula (piętnaste miejsce po skoku na 126 m), Piotr Żyła (dziewiętnasty po skoku na 123 m) i Kamil Stoch (dwudziesty - odległość 121 m).

W drugiej serii poprawili skoki przeganiający Małysza w klasyfikacji generalnej Austriacy - Andreas Kofler i Thomas Morgenstern. Lider klasyfikacji Pucharu Świata, Morgenstern skoczył 130, 5 m. 134,5 m. dało Koflerowi prowadzenie w turnieju aż do skoku Małysza.

Drugi skok polskiego zawodnika nie był tak imponujący jak pierwszy. Jednak przewaga z pierwszej serii spowodowała, że 128,5 m. wystarczyło do zwycięstwa w konkursie. Na trzecim miejscu uplasował się Severin Freund, który w drugiej serii poszybował na 130 m.

Kamil Stoch (w drugiej serii 128, 5 m.) zajął ostatecznie 17. lokatę, Piotr Żyła po skoku na 126,5 m. uplasował się na 21. miejscu. Stefan Hula zakończył zawody na 24. pozycji - w drugiej serii skoczył na 121, 5 m.

W turnieju startowało dziesięciu reprezentantów Polski. Pozostała szóstka odpadła po pierwszym skoku. Najbliżej awansubył Krzysztof Miętus, któremu skok na odległość 120 m dał 32. pozycję. Tomasz Byrt był 37., Rafał Śliż - 41., Maciej Kot - 46., Dawid Kubacki - 47., a Marcin Bachleda po skoku na 109 m. zajął ostatnią, pięćdziesiątą pozycję.

Małysz: czuję wielką ulgę

- Czuję na pewno wielką ulgę, że przy takim skoku udało mi wygrać, bo teraz trochę zepsułem skok. Narta lewa mi przyszła strasznie mocno i myślałem, że nie odlecę - opowiadał chwilę po ogłoszeniu wyników konkursu Małysz. Polski skoczek podziękował także kibicom w Zakopanem:

- Przed tym drugim skokiem słyszałem, jak śpiewali "Polska, biało-czerwoni". Mało się nie popłakałem, naprawdę, to sa niesamowite wrażenia - mówił po zawodach.

Na zwycięstwo czekał Małysz od 25 marca 2007 roku, kiedy to zwyciężył w konkursie lotów narciarskich w Planicy. Od tamtej pory piętnastokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata, jednak zawsze odrobinę brakowało do złotego medalu.

Małysz wygrał zawody Pucharu Świata po raz trzydziesty dziewiąty. Więcej zwycięstw - 46 - odniósł tylko Fin Matti Nukanen, który zdominował skoki narciarskie w latach 80. i czterokrotnie zdobywał Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata.

W klasyfikacji generalnej tego sezonu Adam Małysz z 795 punktami zajmuje wciąż czwartą lokatę. Do trzeciego Simona Ammanna traci jednak już tylko 8 punktów.