Martin Ruszkiewicz 17.02.2012

Kowalczyk i Bjoergen zawiodły w Szklarskiej Porębie

Justyna Kowalczyk i Marit Bjoergen odpadły w ćwierćfinale sprintu techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.
Justyna KowalczykJustyna Kowalczyk PAP/Maciej Kulczyński
  • Marek Solecki komentuje ćwierćfinałowy bieg Justyny Kowalczyk w Szklarskiej Porębie

Szwedka Ida Ingemarstdotter wygrała sprint techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich na Polanie Jakuszyckiej. Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale, ale do sześciu punktów zmniejszyła stratę do liderki PŚ Norweżki Marit Bjoergen.

To były pierwsze, historyczne zawody narciarskiego Pucharu Świata w Polsce. Ponad pięć tysięcy kibiców zadbało o ich wyjątkową oprawę. Kiedy Kowalczyk oczekiwała w bramce startowej, by przystąpić do walki w eliminacjach, publiczność głośno odliczyła ostatnie sekundy.

W kwalifikacjach podopieczna Aleksandra Wierietielnego osiągnęła dopiero 24. rezultat. Niespodziewanie okazało się za to, że przebrnęły je także jej dwie koleżanki z reprezentacji - Agnieszka Szymańczak i Sylwia Jaśkowiec. Tym samym po raz pierwszy trzy Polki znalazły się w ćwierćfinałach.

Kowalczyk w swojej serii musiała rywalizować m.in. z Bjoergen i najlepszą w tym sezonie sprinterką Kikkan Randall. Bieg wygrała Amerykanka, a drugie miejsce sensacyjnie zajęła Niemka Katrin Zeller, która minimalnie wyprzedziła Polkę. Utytułowana Norweżka była dopiero piąta.

- Niemka wykonała niemal idealny szpagat, a Justyna jakby cofnęła stopę i zabrakło dwóch centymetrów. Tak to już w sporcie bywa. Dobrze, że w Pucharze Świata Bjoergen nam nie ucieknie, ale nie możemy być do końca zadowoleni. Kibice zasłużyli na więcej - podkreślił Wierietielny.

- Za szeroko weszłam w ostatni zakręt. Nie miałam dość przestrzeni i nie byłam już w stanie nic zdziałać. Tak to już bywa. Nie zamierzam tego rozpamiętywać, nastawiam się na jutrzejszy bieg. Trasa bardzo mi się podoba, jest niezwykle wymagająca - powiedziała Bjoergen, którą sklasyfikowano na 22. lokacie.

Szymańczak i Jaśkowiec zajęły w swoich seriach ostatnie pozycje i uplasowały się odpowiednio na 27. i 29. miejscu.

Finał, choć bez Polki, był bardzo emocjonujący. Ingemarsdotter drugą Norweżkę Maiken Caspersen Fallę i trzecią Randall wyprzedziła o zaledwie 0,1 s.

Wśród mężczyzn najlepszy był w piątek Kanadyjczyk Devon Kershaw, który minimalnie wyprzedził cieszącego się już tuż przed metą ze zwycięstwa Rosjanina Nikołaja Moriłowa. Trzeci był Norweg Ola Vigen Hattestad.

Do końca sezonu 2011/12 pozostało jeszcze dziewięć biegów. W sobotę w Szklarskiej Porębie kobiety będą rywalizowały na 10 km technika klasyczną. W trzech ostatnich latach po Kryształową Kulę sięgnęła zawodniczka z Kasiny Wielkiej, a żadna narciarka nie zdobyła tego trofeum cztery razy z rzędu.

Puchar Świata FIS 2012 w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie 2012 odbywa się pod patronatem radiowej Jedynki i Trójki. Zapraszamy na transmisje z tego wydarzenia w Polskim Radiu.